گاهی ممکن است ماشین لباسشویی شما بعد از شروع به کار کردن به صورت ناگهانی خاموش شود و یا ممکن است بعد از چند لحظه از کار بیفتد. این اتفاق بسیار آزار دهنده و ناگوار می باشد که در واقع کمی شما را می ترساند که نکند ماشین لباسشویی شما به طور کلی از کار افتاده و دیگر قابل استفاده نمی باشد.

بهتر است در این زمینه با متخصصان تعمیرات ماشین لباسشویی(02147639) تماس بگیرید واز آنها در این رابطه کمک بخواهید.مشکل توقف ماشین لباسشویی و کار نکردن آن درواقع به 2 صورت می باشد :

 

 • اینکه ماشین لباسشویی بعد از چند دقیقه کارکردن ایستاده و به طور ناگهانی خاموش می شود.
 • ماشین لباسشویی در حین کار به طور ناگهانی متوقف می شود ولی ماشین لباسشویی روشن می باشد.

 

اگر ماشین لباسشویی شما به طور مکرر با این مشکل روبرو می شود بهتر است با متخصصان تعمیراتی در این باره مشورت کنید.

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما در حین کار سیکل شستشو دچار خاموشی شود منشا این مشکل الکتریکی یا مکانیکی می باشد که برای رفع این مشکل بهتر است موارد زیر مورد بررسی قرار بگیرد:

 

 • دوشاخه برق ماشین لباسشویی :

 

خوش بینانه ترین و آسان ترین ایراد ممکن در این مشکل خراب بودن دوشاخه برق میباشد زیرا به دلیل بار الکتریکی زیاد ممکن است پریز برق و یا سیم آن ذوب شود.

پریز برق,دوشاخه و سیم برق ورودی را چک کنید و در صورت خرابی آن را تعویض کنید.

 

 • سوختگی خازن پارازیت گیر:

 

برای جلوگیری از آسیب دیدن برد الکترونیک یک خازن برای گرفتن اضافه بار قرار داده اند گاهی ممکن است به دلیل بار الکتریکی زیاد این خازن سوخته و باعث قطع جریان برق شود.

 

 • خرابی تایمر یا برد الکترونیکی لباسشویی :

 

هماهنگی و ترتیب کار کردن قطعات مختلف لباسشویی در مدل های قدیمی توسط تایمر و در مدل های جدید توسط بردالکترونیک انجام میگیرد.در صورت خرابی این قطعات ممکن است که دستگاه ناگهان خاموش شود.دلیل خرابی این قطعات ممکن است نوسان برق و یا خرابی قطعات دیگر مانند شیربرقی,المنت و غیره باشد.تعمیر این قطعات نیازمنده کارشناسی مجرب (02147639)میباشد لطفا از تلاش برای تعمیر آن خودداری کنید.

 

 

علت توقف ماشین لباسشویی در حین کار

در حالتی که لباسشویی هنگام انجام سیکل شستشو ناگهان متوقف میشود عوامل زیادی میتواند باعث رخ دادن این حالت شود که سعی میکنیم این عوامل و قطعاتی که باید بررسی شوند را برای شما شرح دهیم.

 • قطعی در سیم کشی و اتصالات الکرونیکی
 • از کار افتادن تایمر در مدل های قدیمی تر و خرابی برد الکترونیک در مدل های جدید
 • متوقف و یا قفل شدن موتور لباسشویی بعد از شروع کار
 • خرابی میکروسوییچ درب
 • خرابی شیر ورودی آب (شیربرقی)
 • موتور قفل و یا زبانه درب لباسشویی
 • خرابی هیدروستات و یا سنسور هیدروستات
 • خرابی پمپ تخلیه
 • خرابی المنت و یا سنسور المنت

البته این ها تمامی عواملی نیستند که میتواند باعث رخ دادن این حادثه شود اما محتمل ترین دلیل ها در بالا گفته شد و در ادامه به بررسی این عوامل میپردازیم.در این حالت که لباسشویی حین کار متوقف میشود کوچیکترین قطعات میتواند عامل رخ دادن این حالت شود.

 • میکروسوئیچ درب

لباسشویی به نحوی طراحی شده است که تنها زمانی که درب آن قفل باشد شروع به کار میکند و در غیر این صورت هیچ مرحله ای از سیکل شستشو را انجام نمیدهد.

وظیفه ی قفل درب و تایید این فراهم بودن شرایط درب دستگاه برای شروع کار  به عهده میکروسوییچ درب میباشد.

برای تست سالم بودن میکروسوییچ شما به یک مولتی متر نیاز دارید تا جریان پایه های میکروسوییچ را بررسی کنید در صورت نداشتن جریان در پایه ها ،میکروسوییچ را تعویض کنید زیرا قابل تعمیر نمیباشد.

 • موتور قفل درب و زبانه درب لباسشویی

وظیفه ی قفل درب حفاظت از درب ماشین لباسشویی حین فرآیند شستشو می باشد هنگامی که درب ماشین لباسشویی به درستی قفل شود ماشین لباسشویی عملیات شستشو را آغاز می کند و اگر در زبانه قفل مشکلی به وجود بیاید و احتمال این باشد که ممکن است قفل حین کار باز شود ماشین لباسشویی به درستی کار نمی کند و حین شستشو به طور ناگهانی از حرکت باز می ایستد.

 

دلیل از کار افتادن قفل می تواند الکتریکی و یا مکانیکی باشد. برای رفع مشکل قطع شدن ناگهانی ماشین لباسشویی بهتر است قفل درب ماشین لباسشویی را از نظر ساییدگی و هرگونه آسیب مورد بررسی قرار دهید.

 

در نظر داشته باشید که هرگونه مشکل در قفل ماشین لباسشویی باعث می شود عملکرد ماشین لباسشویی تغییر کند و باید در اولین فرصت خرابی قفل تعمیر شود.

 

شما با کمک مولتی متر می توانید به این نتیجه برسید که در صورت وجود جریان در قفل ها مشکل به صورت الکتریکی نمی باشد و مشکل مکانیکی می باشد.در صورت که یکی از قفل ها جریان نداشته باشد باید به صورت حرفه ای این قفل تعویض شود.

 • شیر ورودی آب یا شیر برقی

بعد از قفل شدن درب لباسشویی شروع به کار میکند .

اولین مرحله آبگیری لباسشویی میباشد در صورت خرابی شیر برقی این عمل تکمیل نشده و تا زمانی که این مرحله تکمیل نشود لباسشویی وارد مرحله بعد نمیشود و در همان مرحله گیر متوقف میشود.

برای بررسی شیر برقی به یک مولتی متر نیاز دارید تا با بررسی جریان آن از سلامت آن اطمینان حاصل کنید در صورت خرابی شیر برقی و نبود جریان برای تعویض آن اقدام کنید

 • سنسور تشخیص سطح آب(هیدروستات)

تشخیص این که مقدار آبگیری دستگاه کافی بوده و قطع شیر برقی بر عهده هیدروستات وسنسور هیدروستات میباشد در صورت خرابی این قطعه یا شیر برقی از مدار خارج نشده و دستگاه پر از آب میشود و یا این که زود تر از زمان مقرر از مدار خارج شده و آب به اندازه کافی وارد دستگاه نمیشود که در هر دو حالت دستگاه در همان مرحله متوقف میشود

برای بررسی آن نیاز به کارشناس (02147639)دارید.

 • خرابی المنت

اکثر برنامه های لباسشویی نیاز به دمای مشخصی هستند و تا زمانی که دمای آب به اندازه کافی بالا نرود شروع به کار نمیکنند.

وظیفه گرم کردن آب لباسشویی به عهده المنت میباشد و در صورت خرابی المنت دمای آب متناسب نمیشود و دستگاه شروع به انجام شستشو نمیدهد و در همان مرحله متوقف میشود.بررسی این قطعه نیاز به کارشناس دارد (02147639)

 

 • خرابی پمپ تخلیه 

بعد از شستشو ویا آبکشی آب داخل دستگاه توسط پمپ تخلیه خارج میشود و آب تمیز دوباره وارد دستگاه میشود در صورت خرابی پمپ تخلیه آب از دستگاه خارج نشده و دستگاه در همان مرحله متوقف میشود.

برای بررسی پمپ تخلیه باید به صورت مستقیم به پمپ جریان داده و آن را تست کنید.توجه داشته باشید که باید جریان مناسب با ظرفیت پمپ را به آن دهید و دادن جریان بیشتر باعث سوختن پمپ میشود.

 • تایمر لباسشویی

گاهی نیز ممکن است مشکل در تایمر ماشین لباسشویی باشد . همانطور که می دانید تایمر ماشین لباسشویی همان ولوم در ماشین های لباسشویی قدیمی می باشد.بروز هرگونه مشکل در قسمت تایمر ماشین لباسشویی می تواند در عملکرد ماشین لباسشویی تاثیر مستقیم داشته باشد.

 

مشکل در تایمر باعث می شود حرکت ماشین لباسشویی متوقف شده و ماشین لباسشویی در همان حالت باقی بماند. امروزه در ماشین های لباسشویی پیشرفته تایمر یک برد الکتریکی جداگانه می باشد که در صورت بروز خطا به صورت های مختلف نیز کار میکند.

 

 

در ماشین های لباسشویی قدیمی  توقف تایمر ماشین لباسشویی به 2 دلیل صورت می گرفت :

 

 • معیوب شدن توپی تایمر لباسشویی:

 

دلیل این مشکل برعکس چرخاندن تایمر می باشد که قسمتی از زائده ها خرد می شود و برنامه های آن قسمت اجرا نمی شود.

 

 • معیوب شدن چرخ دنده های موتور تایمر:

 

حرکت محور تایمر بر عهده ی موتور تایمر می باشد. چرخ دنده های مجموعه موتور پلاستیکی می باشند و به مرور زمان ساییده شده و از بین می روند و به صورت درست عمل نمی کنند.

 

 

در این صورت نیاز است تا موتور تایمر به صورت کلی سرویس شود تا کارکرد مناسبی داشه باشد.بهتر است بدانید که بعضی از افراد تایمر را به اشتباه عیب یابی می کنند . برای این کار باید نمودار سیم کشی لباسشویی را در نظر داشت باشید و با کمک مولتی متر جریان تایمر را اندازه گیری کنید.

 • برد کنترل اصلی

گاهی ممکن است دلیل توقف ناگهانی ماشین لباسشویی حین کار خرابی برد کنترل اصلی باشد. اگر چه بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که احتمال خرابی برد کنترل اصلی در این بخش بسیار کم می باشد و همچنین هزینه یتعویض این برد نیز بسیار گران می باشد. بهتر است در این مورد ابتدا تمامی اجزای مرتبط را که در قسمت بالا برای شما بیان شد را به طور کلی در نظر بگیرید و از صحت و سلامت این اجزا اطمینان حاصل کنید سپس به این بخش روی بیاورید.

 

 

ناگفته نماند که بهتر است تمامی کار های بررسی و تعمیر و تعویض اجزای ماشین لباسشویی توسط یک متخصص تعمیراتی صورت بگیرد. چرا که ماشین لباسشویی اجزای پیچیده ای دارد که هر شخص غیر فنی از این اجزا سر در نمی آورد و در واقع با یک خطای کوچک حین بررسی می تواند کل کارکرد ماشین لباسشویی را بهم بریزد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *