علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

اکثرا روزهای گرم تابستان برای همه بسیار طاقت فرسا و سخت می باشد و برای گذراندن روز و شب به کولر های گازی نیاز می باشد. این دمای خانه در این گرمای طاقت فرسا با کولر های گازی کمی خنک تر شده و به شما اجازه می دهد تا در خنک ترین حالت ممکن به استراحت بپردازید.

 • برای بسیاری از شما این اتفاق افتاده ست که در روزهای گرم هنگامی که زیر باد کولر در حال استراحت می باشید ناگهان کولر گازی شما از کار میافتد. این از کار افتادن ناگهانی در واقع از نظر شما یک دردسر بزرگ می باشد.
 • بهتر است به این نکته دقت داشته باشید که اگر شما در طول سال به سرویس سالیانه ی کولر گازی می پرداختند این مشکل اصلا گریبان گیر شما نمی شد و شما را به این فلاکت وادار نمی کرد که در روزهای گرم تابستان بدون کولر گازی سپری کنید.
 • در این بخش مطالبی در رابطه با علل خاموشی ناگهانی کولر گازی برای شما نوشته شده است که شما می توانید با خواندن این علت ها و آموزش اقدامات لازم در این حین به راحتی از شر این مشکل خلاص شوید.
 • بهتر است به این موضوع نیز دقت داشته باشید، در صورتی که بعد از خواندن مطالب به این نتیجه رسیدید که هیچ زمینه ای در رابطه با حل مشکل کولر ندارید بهتر است با مجموعه تعمیرگاه مرکزی کولر گازی تماس گرفته و از متخصصان مربوطه کمک بخواهید.

علت خاموش شدن کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

 

خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که در این بخش به بررسی هر یک از این دلایل خواهیم پرداخت. دلایل خاموش شدن ناگهانی عبارتند از:

1. مشکل برق کشی ساختمان یا کولر: هنگامی که کولر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود در اولین فرصت باید برق کشی ساختمان به طور کلی بررسی شود سپس باید تمامی اتصالاتی که به کولر وصل شده است را مورد بررسی قرار دهید. گاهی ممکن است بر اثر قطع شدن یک اتصال کوچک این مشکل برای کولر شما ایجاد شده باشد یا مشکلی در فیوز رخ داده باشد.

2. تنظیمات ترموستات: تنظیمات ترموستات یکی از عمده ترین دلایلی می باشد که میتواند باعث خاموش شدن ناگهانی کولر گازی دو تکه ی شما شود. زمانی که ترموستات خودکار باشد به صورت خودکار در برخی از شرایط روشن و در برخی شرایط خود به خود خاموش می شود اما زمانی که شما به صورت اشتباهی دمای این ترموستات را در درجه ی بالا تنظیم کنید در این صورت کولر به طور کلی خاموش می شود و شما را می ترساند.

3. اورلود موتور: در برخی از کولر های گازی یک سوئیچ مخصوص استراحت وجود دارد که در این سوئیچ وظیفه دارد در صورت اورلود موتور را خاموش کند. این عمل در صورتی که ولتاژ نامناسب باشد، تهویه نامناسب باشد و یا کولر بیش از اندازه کار کرده باشد رخ می دهد.

4. سوئیچ های ایمنی فشار (هایپرشر و لوپرشر): برخی از کولر های گازی دارای سوئیچ ایمنی فشار می باشند که وظیفه ی این سوئیچ ها نظترت بر مبرد، پمپ حرارتی و اجزای مشابه به این موارد می باشد. گاهی ممکن است در کولر گازی فشار بیش از اندازه بالا باشد که در این صورت این سوئیچ سیستم را به طور خودکار خاموش می کند تا از آسیب رسیدن به سیستم جلوگیری کند.

5. کثیف بودن فیلتر ها: همانطور که می دانید فیلتر های هوا در واقع به منظور جلوگیری از ورود آلودگی ها و گرد غبار به محیط بر روی کولر گازی شما نصب می شود و یک شبکه ی ایمن برای شما ایجاد میکند. حال زمانی که این فیلتر ها از آلودگی ها و گرد و غبار پر شوند در این صورت از دوست به دشمن تبدیل خواهند شد.

زمانی که فیلتر هوا کثیف باشد در این صورت روند رسیدن هوای تازه و خنک را به شما کند تر میکند و این باعث می شود کولرگازی به سختی بتواند خانه را برای شما خنک کند و این روند به قدری ادامه می یابد که باعث می شود کولر گازی شما از کار بیفتد یا باعث می شود کولر گازی بیش از اندازه گرم شده و سیستم برق را قطع کند.
تنها راه حل این مشکل این می باشد که شما در اولین فرصت به تمیز کردن فیلتر های هوای کولر تان بپردازید و در صورتی کع در این زمینه استعدادی ندارید بهتر است با متخصصان مربوطه تماس حاصل نمایید.

6. کویل های کندانسور کثیف: کویل های کندانسور در واقع یک نوع لوله می باشد که از طریق یونیت خارجی کولر گازی وظیفه ی خود را انجام میدهد در ای لوله ها مبرد هایی وجود دارد. هنگامی که این کویل ها کثیف شده باشد برای خنک کردن محیط نیاز دارند تا به صورت بی وقفه زمان زیادی کار کنند که این باعث می شود سیستم بیش از اندازه گرم شود.

به همین دلیل کولر گازی های دوتیکه که استاندارد می باشند دارای دو بخش یونیت داخلی و خارجی می باشند. یونیت داخلی از لوله های پر مبرد خود برای دریافت گرمای محیط داخلی و خنک کردن استفاده می کند و این جریان داغ به یونیت خارجی انتقال داده می شود.

حال بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که اگر کویل پر از گرد و خاک باشد این گرد و خاک به صورت عایق عمل کرده وو از خنک کردن این مایع داغ جلوگیری میکنند و مبرد به راحتی نمی تواند گرمای زیادی از کولر را بگیرد و این مشکل باعث می شود کولر رطوبت هوا را بگیرد.

در این صورت کولر گازی به صورت مستمر در حال کار خواهد ماند و این باعث می شود کولر گازی بسیار گرم شود زیرا نمی تواند به دمای تنظیم شده ی ترموستات برسد.

 

راه حل: بهتر است از اسپری های مخصوص تمیز کننده ی کویل برای تمیز کردن یونیت خارجی استفاده نمایید؛ و در صورتی که مشکل کمی جدی تر باشد بهتر است با متخصصان مجموعه تعمیرگاه های مرکزی تماس گرفته و از آنها برای تعمیر کولر گازی و یا سرویس کمک بخواهید. متخصصان در اولین فرصت برای رفع مشکل شما مراجعه می کنند.

علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

 

گاهی ممکن است کمپرسور کولر گازی به صورت ناگهانی خاموش شود که این مشکل می تود دلایل بسیاری داشته باشد. برای رفع اکثر این دلایل باید حتما با متخصصان مربوطه تماس گرفته شود. در این قسمت در این رابطه مطالب بسیار مهمی برای شما ارائه شده است که بهتر است برای مطالعه ی این موارد کمی وقت بگذارید.

زمانی که کمپرسور شما به صورت ناگهانی خاموش می شود بهتر است با متخصصان مجموعه تعمیرگاه های مرکزی تماس حاصل نمایید تا به صورت حضوری در محل حضور یابند و یا به صورت آنلاین مشکل خود را ثبت کنید تا در کمترین زمان ممکن دستگاه شما را مورد بررسی قرار دهند.

گاهی ممکن است کولر گازی شما قبل از انکه محیط را به طور کلی خنک کند خاموش شود که در این صورت به طور قطع کمپرسور کولر گازی شما دچار مشکل شده است. از جمله دلایل که باعث ایجاد این مشکل می تواند باشد شامل موارد زیر می باشد:

 

 • نامناسب بودن مقدار مبرد: اگر مقدار مبرد موجود در کلر بیش از اندازه زیاد و یا بیش از حد کم باشد در این صورت کولر گازی قبل از خنک کردن محیط و یا به صورت ناگهانی خاموش می شود.
 • اشکالات برق: ممکن است بخشی از اجزای الکتریکی کمپرسور دچار خرابی یا عیب شده باشد. قرار نیست مشکل خیلی بزرگ باشد و جتی اگر یک سیم کوچک نیز در این اتصالات قطع شده باشد میتواند باعث ایجاد آسیب شود.
 • کثیف بودن کویل های کندانسور: هنگامی که کویل های کندانسور کولر گازی با گرد و خاک و آلودگی گرفته می شود در اینصورت کمپرسور به سرعت و به طور ناگهانی خاموش می شود.
 • یخ زدن: کم بودن مبرد در کندانسور باعث می شود در یونیت خارجی کولر یخ زدگی یا برفک ایجاد شود آن هم به صورت شدید. در این صورت کمپرسور به طور ناگهانی خاموش و روشن می شود. در این شرایط هوای خنک به داخل خانه نمی رسد.
 • گرم شدن بیش از حد: گاهی ممکن است کمپرسور کولر گازی بیش از حد و به طور ناگهانی گرم شود در این صورت کولر به منظور سیستم دفاعی خاموش می شود.

 

 

علت گرم شدن زیاد کمپرسور

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

اگر از متخصصان تعمیراتی کولر گازی هم بپرسید از جمله مشکلاتی که دامن گیر کمپرسور می باشد گرم شدن ناگهانی آن است؛ اما بهتر است قبل از تماس با متخصصان تعمیراتی و سرویس کولر گازی بدانید که دلیل گرم شدن کمپرسور چیست؟

نسبت فشار تخلیه به مکش

همواره میزان فشار تخلیه ممکن است بیش از حد بوده یا میزان فشار مکش بیش از اندازه کم باشد. این موارد ممکن است بنا به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 

 • کم بودن بیش از اندازه ی گاز مبرد
 • شارژ بیش از حد سیستم
 • معیوب شدن شیر انبساط
 • معیوب بودن فن کندانسور
 • کثیف بودن کویل های کندانسور

 

شما با سرویس به موقع کولر گازی خود می توانید از بروز تمامی این مشکلات جلوگیری کنید و کولر گازی خود را نیز برای مدت زمان طولانی تری مورد استفاده قرار دهید

روغن ریزی

 • روغن تبرید یکی از لازمه های عملکرد صحیح کمپرسور می باشد. کم شدن روغن کمپرسور بر اثر گرم شدن بیش از حد کمپرسور باعث می شود حلقه های پیستون و سیلندر و سایر اجزا به نوبت از کار بیفتند.
 • این عوامل و سایر موارد باعث می شود کمپرسور کم کم و به طور کامل از بین برود. شما با سرویس به موقع کولر گازی می توانید به موقع کم شدن روغن و یا گرمای بیش از حد کمپرسور را کنترل کنید و به سیستم اجازه ندهید که این مشکلات را بیشتر و بیشتر کند. در مراحل اولیه مشکل را رفع نمایید.

عدم سرویس به موقع

علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

 

 • یکی از کار هایی که باید بعد از خرید کولر گازی و اسپلیت ها باید انجام شود این است که هر ساله کولر گازی سرویس شود.
 • سرویس به موقع کولر گازی در واقع از بروز مشکلاتی همچون خاموش شدن کمپرسور، از کار افتادن کولر و در نهایت هزینه های گزاف و خسارت های مالی جلوگیری می کند. برای هر کولر گازی یکبار در سال سرویس تجویز می شود و شما نباید این را پشت گوش بیندازید.
 • در سرویس سالیانه عیب ها بررسی شده و از بروز مشکلات آینده نیز جلوگیری می شود.
 • پیشنهاد ما به شما این است که قبل از رسیدن فصل تابستان و گرما در اولین فرصت کولر گازی خود را توسط متخصصان مربوطه سرویس کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *