علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

بعضاً ممکن است برای شما پیش آمده یا پیش بیاید که هنگام تماشای تلویزیون، صفحه تلویزیون به یکباره سیاه شود و اولین چیزی که به ذهن شما برسد این باشد که تلویزیون خاموش شده است، این امر در حالیست که صدای تلویزیون همچنان می آید و چراغ پاور تلویزیون شما روشن است و همچنین هنگامی که کانال های تلویزیون را جابه جا میکنید صدای تلویزیون را می شنوید ولی تصویری نمیبینید.

این بدین معناست که تلویزیون در بخش صدا مشکلی ندارد و فقط بخش های مربوط به تصویر آن دچار ایراد شده است.همچنین این حالت وجود دارد که به صورت لحظه ای تصویر قطع و وصل شود. در این مقاله به بررسی این موضوع یعنی سیاه شدن تصویر تلویزیون خواهیم پرداخت.

سیاه شدن تصویر تلویزیون به دلیل خرابی بک لایت

 

یکی از متداول ترین و پرتکرارترین ایرادات در تلویزیون که توسط اکثر کاربران گزارش می شود نبود تصویر تلویزیون در حالی که صدا همچنان به گوش می رسد، می باشد.

این مشکل یعنی سیاه شدن تصویر در اکثر مدل های تلویزیون با برندهای متفاوت نشان از خرابی در بک لایت تلویزیون می باشد.حالا با این سوال روبرو می شویم که بک لایت چیست؟ و چه دلایلی باعث بروز این مشکل شده است؟ در تلویزیون های قدیمی قطعه ای به اسم بک لایت وجود نداشت و بعد از اینکه تصمیم به تولید این قطعه گرفته شد،بک لایت به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات تلویزیون تبدیل شد.

در صفحه نمایشگر،تصویر ایجاد شده بر روی پنل یا همان صفحه ماژور تلویزیون خود دارای نوری نمی باشد و برای اینکه تصویر ایجاد شده بر روی پنل قابل دیدن باشد به یک نور پس زمینه نیاز دارد که این نور زمینه همان بک لایت می باشد.بک لایت در معنی فارسی به معنای نور زمینه است.که در منوی تنظیمات به عنوان روشنایی صفحه نمایش دیده می شود.قابلیت این را دارا می باشد که این روشنایی را خودکار و به صورت دستی تنظیم نمایید.

مثال ساده ای که می شود بابت بک لایت تلویزیون به آن اشاره کرد مشاهده ی عکس های رادیولوژی و پزشکی می باشد که پزشکان تصاویر و عکس های گرفته شده از بدن بیماران را مقابل یک صفحه ی نوری سفید قرار می دهند تا اجزاء آن قابل مشاهده باشد.

علل سوختن بک لایت و راهکارهای برای جلوگیری از سوختن بک لایت 

۱) ماهیت بک لایت یک قطعه مصرفی میباشد 

بک لایت در تلویزیون یک قطعه مصرفی می باشد و بعد از مدتی با استفاده مداوم و گذشت زمان نیاز به تعمیر و یا تعویض این قطعه می باشد. در اینجا با ذکر مواردی که ارائه میدهیم و توسط کاربر قابل انجام است، می توان عمر مفید این قطعه را افزایش داد.
بعد از چند ساعت تماشای تلویزیون برای مدت چند دقیقه آن را خاموش نمایید تا از داغ شدن تلویزیون جلوگیری کنید.چون حرارت زیاد یکی از دلایل سوختن بک لایت می باشد.همچنین تلویزیون را در منزل در محلی حرارت آنجا بالاست و یا وسایل گرمازا وجود دارند قرار ندهید.
راهکار دیگر که در توضیحات بالا هم به آن اشاره شد تنظیم نور زمینه میباشد.در منوی تنظیمات بر روی گزینه روشنایی صفحه رفته و تا جایی که امکان دارد و مشکلی برای دیدن تصویر ایجاد نمیکند و همچنین متناسب با محیط روز یا شب نور آن را کم کنید.

۲) استفاده از قطعات با کیفیت پایین

دلیل دیگری که باعث خرابی بک لایت می شود استفاده از قطعات بی کیفیت و نامرغوب و یا کیفیت متوسط در تلویزیون می باشد.این امر مربوط به شرکت سازنده دستگاه تلویزیون است.این مشکل می تواند در همه ی لامپ های ال ای دی باشد و یا بخشی از آن دچار آسیب دیدگی شده باشد،که توصیه ما به شما در حالی که بیشتر لامپ ها دچار سوختگی شده اند تعویض کامل بک لایت می باشد.

چون لامپ ها عمر مفیدشان تمام شده است و بعد از گذشت چند وقت از تعمیر لامپ های سوخته این اتفاق برای الباقی لامپ ها هم پیش می آید و شما مجبور به تقبل هزینه ای دوباره و تعویض آن ها می شوید. از دیگر راهکارهایی که می توان بابت افزایش طول عمر بک لایت ها انجام داد استفاده از گزینه صرفه جویی در تنظیمات تلویزیون می باشد.

۳) قطع شدن ارتباط بین لامپ ها و سینی خنک کننده

در تلویزیون بک لایت ها روی یک صفحه فلزی قرار می‌ گیرند که این صفحه وظیفه مهمی را بر عهده دارد.این صفحه فلزی حرارت و گرمای تولید شده از لامپ های بک لایت را جذب کرده و به آرامی از خود خارج می کند به این صورت گرما را کنترل می کند.این حرارت اگر تخلیه نشود باعث آسیب دیدن و حتی سوختن قطعات می شود.به همین دلیل تولید کنندگان بابت افزایش کارایی و همچنین طول عمر دستگاه خود از این فلز استفاده می کنند.این فلز که در اصطلاحات فنی به آن هیت سینک گفته می شود هیت به معنی گرما و سینک به معنی پایین آمدن می باشد که معادل فارسی آن خنک کننده یا گرماگیر می باشد و از جنس آلومینیوم است به همین دلیل نقش مهمی را برای بک لایت ها ایفا می کند.

نشانه های خرابی بک لایت

نشانه هایی حاکی از این امر که بک لایت تلویزیون شما دچار مشکل شده است:

  • صدا دارد تصویر سیاه شده است (که موضوع بحث این مقاله بود)
  • نقاط مشکی بر روی تصویر
  • هاله و یا سایه مشکی روی تصویر
  • قطع و وصل شدن و یا پرش تصویر
  • نقاط نورانی بر روی تصویر
  • سیاه شدن بالا یا پایین تصویر
  • کم نور و یا پرنور شدن در قسمت هایی از تصویر
  • در برخی مدل ها موقع روشن کردن تلویزیون فقط نمایش لوگوی شرکت سازنده و سپس قطع شدن تصویر

لامپ های بک لایت به دو طریق روی فلز هیت سینک قرار می گیرند

خراب شدن چسب پشت بک لایت

۱) با چسب مخصوص

 

 

به مروز زمان و با استفاده از تلویزیون چسب موجود بر روی بک لایت ها که بر روی سینی قرار گرفته اند از بین می رود و همین دلیل باعث فاصله افتادن بین بک لایت ها و فلز خنک کننده می شود که این امر باعث گرم شدن لامپ های بک لایت شده و در نتیجه باعث خرابی و سوختن بک لایت ها می شود.

که همکاران ما اگر این تعمیر و یا تعویض قطعه بک لایت تلویزیون شما را انجام دهند از چسب دو طرفه مرغوب برای چسباندن بک لایت ها استفاده می کنند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری به عمل آید.

جدا شدن از لامپ ها یک لایت از شاسی

۲) توسط شاسی یا گیره ای که موجود است

 

 

در مواردی که لامپ های بک لایت با گیره یا همان شاسی روی فلز هیت سینک نصب می شوند اگر این شاسی جدا شود باعث فاصله گرفتن لامپ ها از فلز می شود که این امر روند خرابی بک لایت ها را سرعت می بخشد و لامپ های بک لایت سریعتر دچار آسیب دیدگی می شوند.

در این امر نیز همکاران و تکنسین ما با دقت و ظرافت بالایی این کار را برای شما انجام می دهند تا باعث جلوگیری از بوجود آمدن این قبیل مشکلات شود.

بعد از تمامی راهکارهایی که برای افزایش طول عمر بک لایت ها انجام دادیم و اگر این اتفاق افتاد دلیل بر این امر نمی باشد که کوتاهی کرده اید و یا هیچوقت نباید این مشکل پیش بیاید،چون همانطور که در توضیحات بالاتر گفته شد این قطعه دارای طول عمر مفید مشخصی می باشد که بعد از گذشت زمان،این قطعه نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

نمایندگی تعمیرات مرکزی

نمایندگی تعمیرات مرکزی تلویزیون

 

انتظار همه کاربران بابت تعمیر تلویزیون این میباشد که این تعمیر و یا تعویض قطعه در سریعترین زمان ممکن با هزینه مناسب و همچنین کیفیت قطعات بالا انجام شود.مجموعه ما افتخار این امر را دارد به شما کاربران عزیز این امنیت خیال را بدهد که ما به تمام خواسته های شما جامه ی عمل پوشانده ایم و با آرامش خیال تعمیر و یا تعویض این قطعه از دستگاه تلویزیون خود را به ما بسپارید تا همکاران و تکنسین متخصص ما در این امر بتوانند این مشکل از تلویزیون شما رادحل کنند و آن را مانند قبل، قابل استفاده شما عزیزان قرار دهند.

لذت خدمات صادقانه

هنگام تماس با پشتیبانی و ثبت درخواست اعزام تعمیر کار به محل جهت تعمیر تصویر تلویزیون  شما ، پشتیبانی به صورت مداوم در خدمت شما کاربر گرامی میباشد و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا حتی عدم رضایت شما از تعمیر کار سعی در حل مشکل و یا توبیخ تعمیرکار و پس دادن تمامی وجه گرفته شده از شما را تضمین میکنن میکند. تعمیرگاه مرکزی یک واسطه نیست یک ضامن است برای ارائه بهترین و با کیفیت ترین نوع خدمات به شما عزیزان

سوالات مطرح شده از طرف مشتریان

پس از تماس تلفنی شما با تعمیرگاه و ثبت درخواست تعمیرات، تعمیرکار ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و بعد از هماهنگی طبق زمانی که شما اعلام می کنید جهت ارائه خدمات در محل حاضر می شود.

مدت زمان تعمیر دستگاه شما بستگی به نوع دستگاه و نوع خرابی آن متغیر می باشد. اما ما این ضمانت را می دهیم که عیب یابی و رفع عیب دستگاه شما در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

خیر اگر خرابی مجدد دستگاه از همان مشکلی باشد که شما برای رفع آن با تعمیرگاه دیبا پشتیبان تماس گرفته باشید و کمتر از ۶ ماه از خدمات ما گذشته باشد طبق گارانتی دیبا پشتیبان تعمیر و رفع عیب دستگاه شما رایگان انجام می شود.

تمامی هزینه سرویس پس از حل مشکل بصورت کامل و رضایت مشتری توسط تعمیرکار دریافت می شود تمامی هزینه های ما طبق تعرفه به شما اعلام میگردد

تعمیرگاه مرکزی با افتخار اعلام میکند که تابحال تمامی سعی خود را کرده چندین هزار مشتری خود را راضی نگه دارد اما چنانچه نارضایتی وجود داشته باشد در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی خواهد شد.

ما با بیش از 30 سابقه در امر تعمیر لوازم خانگی این اطمینان را میدهیم که تمامی قطعات استفاده شده اصل می باشد تا هم مانگران مرجوع شدن خدمات نباشیم و برای اطمینان خاطر شما مشتری عزیز قطعات و خدمات خود را 180 روز ضمانت کتبی میکنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *