علت سوختن بک لایت تلویزیون

خرابی بک لایت یک عیب شایع در تلویزیون ال سی دی و ال ای دی می باشد. این خرابی در تمامی برندهای تلویزیون پیش می آید. خرابی بک لایت می تواند دلایل زیادی داشته باشد که ما تمامی این دلایل  را به طور کامل شرح می دهیم. تعمیر بک لایت یکی از موارد پر درخواست از تعمیرگاه مرکزی می باشد. یک موضوع دیگر نحوه تشخیص خرابی بک لایت می باشد که ما به صورت مرحله به مرحله توضیح می دهیم. یک سوال که برای کاربران تلویزیون پیش می آید این است که آیا برای برندهای سامسونگ ، ال جی و سونی این خرابی به وجود می آید؟ بله برای برندهای معروف نیز این خرابی پیش می آید. لازم به ذکر است با انجام اصلاحیه بر روی برد تلویزیون می توان عمر بک لایت را بیشتر کرد.

بک لایت را می توان نور زمینه تلویزیون خواند. تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی دارای بک لایت می باشند. صفحه ال سی دی از خود نوری ندارد و برای اینکه صفحه دیده شود نیازمند نور می باشد. این نور قسمت پشتی صفحه قرار می گیرد. یک نکته جالب این است که تلویزیون های ال ای دی همان ال سی دی می باشند با این تفاوت که بک لایت تلویزیون ال سی دی لامپ فلورسنت می باشد اما بک لایت تلویزیون های ال ای دی لامپ های ال ای دی می باشند، به همین دلیل به آنها تلویزیون ال ای دی می گویند.

خرابی بک لایت :

خراب شدن بک لایت یکی از شایع ترین ایراد در خرابی تلویزیون می باشد . این خراب شدن بک لایت مختص یک برند خاص نمی باشد بلکه بک لایت یک قطعه مصرفی می باشد و با استفاده کردن مداوم و گذشت زمان مستهلک شده و خراب می شود پس هیچ جای نگرانی نمی باشد چون در مرکز تعمیرات مرکزی این مشکل در سریعترین زمان ممکن و به بهترین شکل رفع می شود.

 

پس با شناخت و آگاهی درباره ی علت هایی که باعث سوختن بک لایت می شود می توان عملکرد بک لایت را به بالاترین حد رساند و عمر مفید آنها را افزایش دهید.

ما در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چطور عمر مفید بک لایت را افزایش دهید پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

بک لایت تلویزیون

بک لایت چیست؟

بک لایت یکی از اصلی ترین قطعات تلویزیون می باشد.در واقع برای دیدن تصویر روی پنل تلویزیون احتیاج به یک منبع نور می باشد ، زیرا پنل از خود نوری ندارد ، این نور پس زمینه همان بک لایت می باشد .

قبل از بک لایت ، لامپ های فلورسنت در تلویزیون های LCD بوده،این لامپ ها توان مصرفی بالایی دارند و گرمای زیادی هم تولید می کنند این امر باعث شده تا لامپ های فلورسنت استهلاک پذیرتر باشند و عمر مفید کمتری نسبت به بک لایت داشته باشند .

اما بعد از آن لامپ های LED جایگزین لامپ های فلورسنت شده در لامپ های LED توان مصرفی کمتر می باشد پس گرمای کمتری تولید می شود و این امر باعث شده تا عمر مفید لامپ LED بیشتر از لامپ های فلورسنت باشد.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟

 

نشانه های خراب بودن بک لایت عبارتند از تیره بودن بخشی از صفحه نمایش ، کم نور شدن تلویزیون و یا گاهی دیده می شود که ظاهراً تلویزیون خاموش است ولی صدا دارد وقتی در این وضعیت بود باید با استفاده از یک چراغ قوه بصورت مورب به صفحه تلویزیون نور بتابانید اگر هاله ای از تصویر مشاهده شد این نشان دهنده خرابی بک لایت می باشد.

البته یک سری دیگر نشانه ها در خرابی بک لایت وجود دارد که هر کدام بیشتر در یکی از برند های تلویزیون دیده می شود.

  • قطع و وصل شدن تصویر مربوط به تلویزیون های ال جی می باشد.
  • ظاهر شدن لکه های سیاه مربوط به تلویزیون های سامسونگ می باشد.
  • ظاهر شدن نقطه های روشن مربوط به تلویزیون های سامسونگ می باشد.
  • قطع شدن تلویزیون پس از چند دقیقه کار کردن مربوط به تلویزیون های ال جی می باشد.
  • یکسان نبودن میزان روشنایی در سراسر صفحه نمایش مربوط به تلویزیون های سامسونگ می باشد.
  • ظاهر شدن لوگوی برند دستگاه پس از روشن کردن و سپس خاموش شدن تلویزیون مربوط به تلویزیون های سونی می باشد.

تعمیر بک لایت تلویزیون

برای تعمیر کردن بک لایت تلویزیون کارشناسان مربوط یا باید تمامی شاخه ها را تعویض کند یا باید شاخه هایی که دچار سوختگی شدند را عوض کند در این حالت باید تعداد شاخه ها و یا لامپ های سوخته کمتر از یک چهارم باشد و الباقی لامپها کیفیت مناسبی داشته باشند در غیر این صورت بهتر است که تمامی شاخه ها را تعویض کنید .
گاهی دیده شده برخی از تعمیرکاران غیرمجاز از بک لایت های کارکرده استفاده می کنند یا تنها آن قسمتی را که سوخته تعویض می کنند این اقدام باعث شده تا در کمترین زمان دوباره خرابی بک لایت اتفاق بیفتد .
ما در مرکز تعمیرات مرکزی تعمیر بک لایت را در منزل در حضور شما انجام می‌دهیم و این اطمینان را را به شما می دهیم که تمامی قطعات که در این مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد اصلی و کاملاً نو می باشد .

تعویض بک لایت تلویزیون در محل

دلایل خرابی بک لایت تلویزیون

۱) نامرغوب بودن قطعه بک لایت :

گاهی بعضی از شرکت ها از قطعات نامرغوب استفاده میکنند این نامرغوب بودن قطعه باعث کوتاه شدن عمر بک لایت و خراب شدن آن می شود.

عمر مفید وجه لایت در تلویزیون های جدید بین ۳ تا ۵ سال است و در تلویزیونهای قدیمی مثل LCD بین ۵ تا ۷ سال است که استفاده از قطعه نامرغوب این عمر مفید را کاهش می‌دهد.

بک لایت نامرغوب تلویزیون

۲) بالا بودن ولتاژ و آمپر در روی لامپ های ال ای دی

زمانی که در تلویزیون لامپ‌ها با تمام توان خود کار می کنند یعنی در بخش تنظیمات نور پس زمینه در حداکثر حالت باشد عمر مفید بک لایت کاهش پیدا می کند پیشنهاد مرکز تعمیرات مرکزی به شما این است که نور پس زمینه را بین ۷۰ تا ۸۰ تنظیم کنید. البته باید بدانید که هنگامی که تلویزیون خود را خریداری میکنید نور پس زمینه به طور خودکار و تنظیمات کارخانه روی حداکثر حالت قرار دارد.

بالا بودن ولتاژ هنگام روشن شدن تلویزیون

۳) بالا بودن ولتاژ هنگام روشن شدن تلویزیون :

وقتی تلویزیون را روشن می کنید در لحظه اول تصویری که نمایش داده می شود دارای حداکثر نور می باشد این حداکثر نور به دلیل حداکثر بودن ولتاژ و آمپر می باشد. مرکز تعمیرات مرکزی این مژده را به شما می دهد که با داشتن گروه تخصصی ما این مشکل به بهترین شکل و در کمترین زمان حل می‌شود.

۴) جدا شدن بک لایت از فلز هیت سینک : 

در تلویزیون ها ال ای دی یک چسب بین لامپ ها و صفحه فلزی قرار دارد که با گذشت زمان این چسب از بین می رود و در واقع این چسب نقش انتقال دهنده گرما را به عهده دارد و صفحه فلزی نقش خنک کننده را دارد زمانی که این چسب از بین برود دیگر انتقال به درستی انجام نمی شود و لامپ ها نمی توانند گرما را انتقال دهند و با گرمتر شدن لامپها دچار خرابی بک لایت می شویم.

۵) خرابی بک لایت به دلیل گرمای محیط :

 

جایی که برای قرار دادن تلویزیون در منزل انتخاب میکنید باید به دور از نور مستقیم خورشید و شوفاژ و شومینه باشد، انتخاب یک جایگاه و محل مناسب برای قرار دادن تلویزیون از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا گرم بودن و سرد بودن محیط میتواند بر تمامی وسایل برقی از جمله تلویزیون تاثیر منفی داشته باشد . همان طور که در این مقاله اشاره شد بک لایت یکی از اصلی ترین قطعات تلویزیون میباشد و این مناسب نبودن دما تاثیر مخربی بر روی بک لایت میگذارد . از این رو باید از قرار دادن تلویزیون در معرض نور خورشید و نزدیک وسایل گرمایشی مثل بخاری و شوفاز و شومینه جدا خودداری کنید . چرا که گرما به سرعت موجب خرابی قطعات تلویزیون میشود .

خرابی بک لایت به دلیل گرمای محیط

لذت خدمات صادقانه

هنگام تماس با پشتیبانی و ثبت درخواست اعزام تعمیر کار به محل جهت تعمیر تصویر تلویزیون  شما ، پشتیبانی به صورت مداوم در خدمت شما کاربر گرامی میباشد و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا حتی عدم رضایت شما از تعمیر کار سعی در حل مشکل و یا توبیخ تعمیرکار و پس دادن تمامی وجه گرفته شده از شما را تضمین میکنن میکند. تعمیرگاه مرکزی یک واسطه نیست یک ضامن است برای ارائه بهترین و با کیفیت ترین نوع خدمات به شما عزیزان

سوالات مطرح شده از طرف مشتریان

پس از تماس تلفنی شما با تعمیرگاه و ثبت درخواست تعمیرات، تعمیرکار ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و بعد از هماهنگی طبق زمانی که شما اعلام می کنید جهت ارائه خدمات در محل حاضر می شود.

مدت زمان تعمیر دستگاه شما بستگی به نوع دستگاه و نوع خرابی آن متغیر می باشد. اما ما این ضمانت را می دهیم که عیب یابی و رفع عیب دستگاه شما در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

خیر اگر خرابی مجدد دستگاه از همان مشکلی باشد که شما برای رفع آن با تعمیرگاه دیبا پشتیبان تماس گرفته باشید و کمتر از ۶ ماه از خدمات ما گذشته باشد طبق گارانتی دیبا پشتیبان تعمیر و رفع عیب دستگاه شما رایگان انجام می شود.

تمامی هزینه سرویس پس از حل مشکل بصورت کامل و رضایت مشتری توسط تعمیرکار دریافت می شود تمامی هزینه های ما طبق تعرفه به شما اعلام میگردد

تعمیرگاه مرکزی با افتخار اعلام میکند که تابحال تمامی سعی خود را کرده چندین هزار مشتری خود را راضی نگه دارد اما چنانچه نارضایتی وجود داشته باشد در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی خواهد شد.

ما با بیش از 30 سابقه در امر تعمیر لوازم خانگی این اطمینان را میدهیم که تمامی قطعات استفاده شده اصل می باشد تا هم مانگران مرجوع شدن خدمات نباشیم و برای اطمینان خاطر شما مشتری عزیز قطعات و خدمات خود را 180 روز ضمانت کتبی میکنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *