نحوه تنظیم دمای یخچال

اگر مدت زمان ماندگاری مواد غذایی برایتان مهم است و قصد دارید به مدت طولانی آن را نگه داری کنید ابتدا باید. نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر خود را بدانید. نمایندگی تعمیرات ویرپول در ادامه مطلب جدای از نوع برند یخچال شما را به طور کامل در این زمینه راهنمایی می نماید.

با تنظیم یخچال و فریز خود و قرار دادن آن بر روی یک دمای مناسب، در واقع از خراب شدن و یا فاسد شدن مواد غذایی درون یخچالتان جلوگیری می نمایید و حتی می توانید در صورت تمایل خوراکی ها را به مدت طولانی تری همچنان تروتازه نگه دارید. در اکثر یخچال فریزرها می توان تفاوت هایی را مشاهده کرد، از این رو سیستم کنترل دما در هر مدل نسبت به مدل های دیگر اندکی تفاوت دارد. 

نحوه تنظیم دمای یخچال

ابتدا باید قبل از اینکه کنترل ها را لمس کنید، دمای یخچال را با دماسنج اندازه گیری کنید. پس به منظور تغییر تنظیمات دما باید از دکمه ها، تنظیم کننده های کشویی، تنظیم کننده ولومی و یا صفحه کلید دیجیتال یخچالتان استفاده کنید. انجام تنظیمات دستگاه را به آرامی و به تدریج انجام دهید تا یخچال فریزر تان برای اینکه بتواند مواد غذایی را سالم تر نگه دارد در دمای دقیق و پایداری ثابت شود. اگر پس از انجام تنظیماتی همچنان دمای یخچال بدون تغییر مانده است احتمالا مشکلی در سیستم دستگاه وجود دارد و در این مواقع بهتر است با یک تعمیرکار مجرب در زمینه تعمیرات یخچال تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

روش های تنظیم دمای یخچال به وسیله ولوم تنظیم دما

 شکل ظاهری ولوم تنظیم دما

 

۱) ولوم تنظیم دما را در بعضی از یخچال های قدیمی   استفاده می کنند. این ولوم ها تا کاملا شبیه به ولوم های شعله گاز در اجاق گازها هستند. محل تعبیه این ولوم های تنظیم دما در محفظه داخلی یخچال و به طور معمول در بخش بالایی یخچال و در برخی دیگر نزدیک به لامپ یخچال قرار گرفته شده است. ولوم تنظیم دما شامل مجموعه ای از اعداد یا شیارها است که جهت تنظیم دما از آنها استفاده می کنند. احتمالا بر روی ولوم تنظیم دما یک فلش را می بینید که توسط آن به دمای تنظیم شده اشاره می شود.

این امکان نیز وجود دارد که ولوم مربوط به تنظیم دمای یخچال شما با ولوم یخچال همسایه تفاوت داشته باشد. اگر چه شکل ظاهری این ولوم ها از یک مدل به مدل دیگر متفاوت است ولی اکثر ولوم های یخچال طرز کار مشابهی دارند و به یک شکل عمل میکنند.

 

 بررسی اعداد روی ولوم تنظیم دما 

 

۲) نخست ولوم دستگاه را به آرامی بچرخانید تا یخچال شما خنک گردد. در اکثر ولوم های تنظیم دما در یخچال های مختلف اعداد بزرگتر، دمای یخچال شما را سردتر می کند. اگر که رنج اعداد یخچال فریزر شما بین اعداد ۱ تا ۵ باشد و شما به سرمای بیشتر در یخچال خود نیاز دارید، باید ولوم تنظیم دما را به جهت عدد ۵ بچرخانید و بالعکس اگر تمایل داشتید سرمای دستگاه را کاهش دهید، گردونه یا ولوم تنظیم را بر روی عدد ۱ قرار دهید. در صورتی که روی ولوم تنظیم دما یخچال شیارهایی وجود داشته باشد، باید ولوم دستگاه را در مسیر عقربه های ساعت چرخاند که به موجب آن مواد غذایی درون یخچال خنک تر گردند.

عمدتا بهترین دما و یا تنظیم ولوم در وسط آن است. به عنوان مثال اگر که رنج ولوم های دستگاه شما بین ۱ تا ۵ است، درجه آن را بر روی عدد ۳ قرار دهید. اگر که رنج اعداد از ۱ تا ۹ می باشد، ولوم دستگاه را روی عدد ۴ تنظیم نمایید. در برخی از یخچال ها ممکن است از برچسب های «گرم تر» و یا «سرد تر» استفاده کرده باشند که این مورد بسیار در تنظیم دما به کاربر کمک می کند.

 

رسیدن به دمای مورد نظر

 
۳) دمای یخچال را بررسی کنید و سپس آن را به طور صحیح تنظیم کنید. به عنوان مثال شما قصد دارید دمای یخچال را روی ۳۷ درجه فارنهایت (۳ درجه سانتیگراد) تنظیم کنید. باید اول یک دماسنج را بر روی یکی از قفسه های وسط قرار دهید و حداقل به مدت ۵ ساعت صبر نمایید که دمای جدیدی را که تایید کرده اید به ثبات برسد. پس از گذشتن این زمان و رسیدن به این نتیجه که آیا این دما مورد نظر شما بوده است یا خیر. سپس می توانید ولوم تنظیم دما را تغییر دهید که در نهایت دمای یخچال فریزر به حد نساب که نیاز است برسد.

در برخی اوقات نیز شاید لازم باشد این روند را تا چندین مرتبه تکرار کنید که بتوانید دمای مناسب را ایجاد کنید. این تنظیمات یخچال را بایستی به تدریج انجام دهید و اجازه بدهید که یخچال شما در هر بار بین ۵ ساعت یا بیشتر استراحت داشته باشد. زمانی که به تنظیم دمای مناسب خود دست پیدا کردید، بهتر است که پس از تنظیم شدن دما روی ولوم را علامت گذاری نمایید که اگر در زمان های دیگر به هر دلیلی تنظیم دمای یخچال از حالت تنظیم شده خارج شد به سادگی بتوانید مجددا آن را تنظیم نمایید.

روش تنظیم صفحه نمایش دیجیتال

شکل ظاهری صفحه نمایش دیجیتال

 

۱) نحوه تنظیم دمای یخچال های جدید، با صفحه نمایش دیجیتالی است که در قسمت جلویی یخچال فریزر قرار گرفته است. بعضی از یخچال های امروزی شامل یک نمایشگر دیجیتالی به همراه دکمه های کنترلی می باشد و در برخی از مدل های جدیدتر تولید شده صفحه نمایش های لمسی را به کار برده اند.
 
شما می توانید به منظور راهنمایی های بیشتر در زمینه نحوه کار با کنترل های یخچال فریزر، به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کنید و آن را با دقت مطالعه نمایید.

 

بررسی کلیدهای جهت دار روی نمایشگر دیجیتال 

 

۲) ابتدا کلیدهای جهت دار صفحه را فشار دهید تا وقتی که دمای دستگاه تنظیم شود. در اکثر نمایشگرهای دیجیتالی دکمه های با فلش کوچک تعبیه شده است که شما باید جهت تغییر دمای یخچال از آنها استفاده نمایید. برخی از مدل های یخچال همراه با دکمه هایی با برچسب های «گرمتر» و «سردتر» تولید می شوند که دقیقاً همان عملکردی را که در نظر دارید را انجام خواهند داد. شما باید دکمه های دستگاه را فشار دهید که درنهایت صفحه نمایش برای شما دمای دلخواه را نشان دهد. پس از  این باید دمای یخچال و فریزر خود را حدودا روی ۳۷ درجه فارنهایت یا (۳ درجه سانتیگراد) تعیین نمایید. توصیه می کنیم از دمای بیش از ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتیگراد) استفاده نکنید زیرا موجب فاسد شدن مواد خوراکی شما خواهد شد.

 

رسیدن به دمای مورد نظر

 

۳) در مرحله آخر با نگه داشتن دماسنج در داخل یخچال فریزر حداقل به مدت ۵ ساعت می توانید از تنظیم بودن دمای یخچال مطمئن شوید. این بدین معنا است که به منظور بررسی صحیح بودن تنظیمات انجام شده، باید در ابتدا زمان کافی را به یخچال فریزر اختصاص دهید که برای این منظور باید یک دماسنج را در داخل قفسه های وسطی یخچال قرار دهید. نقش صفحه نمایش الکترونیکی دستگاه شما فقط به عنوان یک نمایشگر است، بنابراین این احتمال وجود دارد که در صورتی که مشکلی داشته باشد درجه آن به طور دقیق با دمای یخچال مطابقت نداشته باشد. بنابراین بهتر است همیشه از دماسنجی معین استفاده نمایید تا نسبت به دمای یخچال خود بیشتر اطمینان یابید.
 
در مواقعی که دمای داخلی دستگاه درست نیست، سعی کنید به تدریج با بکارگیری کنترل ها مجددا آن را تنظیم نمایید. پس از هر تنظیمی که انجام می دهید باید تا ۵ ساعت نیز صبر کنید تا بهتر و با اطمینان متوجه شوید که آیا دمای آن تغییر کرده است یا خیر. نهایتا در صورتی که دمای یخچال درست نشد، امکان دارد سیستم خنک کنندگی دچار مشکلاتی شده است که تنها توسط تکنسین و یا تعمیر کار متخصص و مجرب رفع عیب می شود.

نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر ال جی با نمایشگر دیجیتال

نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر ال جی با نمایشگر دیجیتالبرند ال جی از مدل های مختلف نمایشگر در یخچال های خود بکار برده است. در واقع روش تنظیم نمودن دمای یخچال فریزر و ساید بای ساید ال جی تاحدودی مشابه هم هستند و فقط تفاوتی جزئی در ظاهر دارند.

روش تنظیم دمای ساید بای ساید ال جی

 به منظور کاهش دما یخچال ال جی، دکمه  “Refrigerator” یا “fridge” را که در پنل یخساز و آبسردکن می باشد را به مرتبا فشار دهید. با هر باری که فشار بر دکمه دما یک درجه کم می شود. بازه دما در یخچال ها بین ۰ تا ۷ درجه می باشد که دمای ۳ یا ۴ درجه نرمال برای یخچال، است.

جهت کاهش دما در فریزر، دکمه «Freezer » که در پنل یخساز و آبسردکن می باشد را به مرتبا فشار دهید. با هر فشار بر روی دکمه دمای یخچال یک درجه کم می شود. معمولا این بازه دما در فریزرها از ۱۴-  تا ۲۴- درجه هست که دمای استاندارد ۱۸- یا ۱۹- درجه سانتی گراد برای فریزر استاندارد است.

روش های تنظیم دمای یخچال فریزر ال جی

یخچال فریزرهای ال جی مدل های متنوعی را دارند و هر یک صفحه نمایش مختلفی دارند که عملکرد آن ها مشابه هم است و فقط در ظاهر نمایش تفاوت دارند. در انواع مدل ها، تنظیم دما را به شکل خطی، نقطه ای و یا یک خط به همراه با یک عدد می توانید ببینید. در این مدل ها هرچقدر تعداد این خط ها و یا نقطه ها روشن زیاد شود، دمای دستگاه سردتر می شود.
 
به منظور تنظیم دما در فریزر ال جی باید دکمه “FRZ.TEMP”  و دکمه “REF.TEMP” را جهت تنظیم دمای یخچال فشار دهید و بدین صورت دمای مورد نظر را برای یخچال و فریزر تنظیم نمایید.

روش تنظیم دما در یخچال سامسونگ با نمایشگر دیجیتال

 
نحوه تنظیم دما یخچال در انواع مدل های یخچال فریزر سامسونگ با دو دکمه جداگانه انجام می شود: دکمه اول جهت کنترل دما یخچال و دکمه دوم جهت کنترل دما فریزر. با استفاده از این دکمه ها باید دمای یخچال و فریزر را به شکل جداگانه تنظیم کنید.در قسمت کنترل پنل یخچال فریزر سامسونگ که در قسمت جلوی یخچال قرار گرفته دکمه های “Freezer” و “Fridge” در کنترل پنل وجود دارد.

 در قسمت پایین دکمه “Freezer”  و در قسمت چپ دکمه “Fridge” در قسمت پایینی و راست کنترل پنل جای دارند.
 

روش تنظیم دما در یخچال سامسونگ با نمایشگر دیجیتال

با فشار دادن دکمه « Fridge » دما در بین دماهای از قبل تنظیم شده در سیستم یخچال تغییر می کند. برحسب نوع مدل یخچال سامسونگ، امکان دارد شکلی گرافیکی نمایش داده شود که دامنه مربوط به دما را یعنی از سرد به سردتر نشان دهد. همچنین می توانید مقادیر مشخصی از دما را به شکل عدد در قسمت کنترل پنل دستگاه مشاهده کنید.
 
جهت استفاده از Power Cool، می توانید یکی از دکمه های «Freezer » و یا « Fridge» را تا حدود سه ثانیه فشار دهید و ثابت نگه دارید. مثلا، ممکن است بعد از نصب اولیه یخچال، بخواهید از حالت Power Cool استفاده نمایید که سریعتر دمای مناسبی را در یخچال فریزر سامسونگ خود ایجاد کنید.
 

روش تنظیم دمای ساید بای ساید سامسونگ

نحوه تنظیم دما در ساید بای ساید سامسونگ مشابه تنظیم دمای یخچال سامسونگ می باشد و با فشار بر روی دکمه های “Freezer” جهت تنظیم دمای فریزر و یا فشردن دکمه “Fridge” تنظیم دمای یخچال را، در ساید بای ساید سامسونگ تنظیم کنید.

نحوه تنظیم دما در یخچال جنرال الکتریک

نحوه تنظیم دما در یخچال جنرال الکتریک
 

نحوه تنظیم دما در راه اندازی اولیه، بدین صورت است که باید کنترل های “Freezer” و “Fridge” را به حالت نرمال (normal) و یا میانه (mid point) تنظیم کنید. کنترل های دما را در بخش داخلی و در پنل کنترل کننده و یا قسمت بالای محفظه یخچال قرار دارد. به طور کلی تنظیم دما در انواع مدل های یخچال های جنرال الکتریک به صورت زیر می باشد:

مدل های دو کنترله: در این روش نحوه تنظیم دمای یخچال و فریزر به صورت جداگانه می باشد. تنظیمات نرمال در فریزر و یخچال جنرال به ترتیب باید ۵ و C یا ۵ و ۵ باشد.
مدل های تک کنترله: در این روش تنظیم دما فقط با یک کنترل انجام می گردد که تنظیمات نرمال آن ۵ است.
مدل های با نمایشگر دیجیتال: تنظیمات نرمال در فریزر و یخچال جنرال به ترتیب ۰ و ۳۷ می باشد.

زمانی که برای بار اول یخچال جنرال الکتریک را راه اندازی نمودید بعد از تنظیم نمودن دما، برای پایداری دما تا ۲۴ ساعت صبر کنید. سپس دما را در یخچال فریزر تست کنید. شاید مجدد نیاز به تنظیمات داشته باشد.
 
در روزهایی مانند ایام تعطیلات یا در فصل گرم تابستان که میزان محتویات داخل یخچال زیاد است، شاید فعال نمودن کنترل ها جهت سردی بیشتر کل یخچال فریزر مناسب تر باشد. پیشنهاد می شود از طریق آزمون و خطا دما بهترین دما را با توجه به نیاز خود پیدا کنید.

نوع تنظیم دما در ساید بای ساید جنرال الکتریک

 
نحوه تنظیم دمای ساید بای ساید جنرال الکتریک در هر کدام از قسمت های یخچال و فریزر با دو دکمه “warmer” و “colder”  قابل انجام است. کاهش دما در بخش یخچال ساید بای ساید جنرال الکتریک، با دکمه “colder”  و بالعکس جهت گرم تر شدن دما از ” warmer” با فشارهای مکرر استفاده نمایید (با دکمه های “warmer” و “colder” در بخش Refrigerator نمایشگر). همچنین تغییر دما در بخش فریزر نیز به (با دکمه های “warmer” و “colder” در بخش Freezer نمایشگر) به همین روش انجام می شود.

تنظیم دما در یخچال جنرال الکتریک مدل درب فرانسوی یا فرنچ

 

دکمه های “Freezer” یا “Fridge” روی کنترل پنل در یخچال های درب فرانسوی جنرال الکتریک جهت تنظیم دما کاربرد دارند. دکمه “Freezer” مربوط به تنظیم دمای فریزر و دکمه “Fridge” مربوط به دمای یخچال می باشد.
اگر که قصد دارید حالت Turbo Cool یا Turbo Freeze را فعال نمایید، فقط باید هر کدام از دکمه های “Freezer” یا “Fridge” تا 3 ثانیه فشار دهید و نگه دارید دارید تا زمانی که فعال شوند. به منظور غیر فعال سازی نیز کافی است این دکمه ها را تا 3 ثانیه نگه دارید.

 نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر هیمالیا، الکترواستیل با امرسان چه تفاوتی دارد؟

 

همانطور که قبلا توضیح داده ایم نحوه تنظیم دمای یخچال در همه برندها تقریبا مشابه است. تفاوت، در نوع نمایش درجه است. در برخی یخچال ها درجه را با عدد نمایش می دهند و در برخی دیگر به صورت کلمه های (colder, normal, cold) نمایش می دهند. در برخی یخچال ها نیز درجه را به صورت گرافیکی نمایش داده، ولی کارایی در همه مشابه است.
 
چرخاندن درجه تنظیم دما به سمت راست (در جهت گردش عقربه های ساعت)، موجب سرد شدن دما و چرخاندن آن به سمت چپ (خلاف جهت گردش عقربه های ساعت) نیز باعث گرم شدن دما در یخچال می گردد. به طور کلی در نهایت باید گفت نحوه تنظیم دمای یخچال هیمالیا و الکترواستیل با امرسان و سایر برندها یخچال تفاوتی ندارد.
 
همچنین درجه دمای ایده آل در یخچال و فریزر های الکترواستیل، هیمالیا و اکثر برندهای موجود تفاوتی ندارد. همانطور که گفته شد، در یخچال فریزرهای الکترواستیل، هیمالیا و غیره دما بین ۲ تا ۵ درجه سانتی گراد است.

تبدیل نمودن دمای فارنهایت به دمای سانتی گراد

 
اگر با دمای فارنهایت آشنا نیستید و تنظیم دما در یخچال بر اساس فارنهایت می باشد. با فرمول زیر دما را از فارنهایت به دمای سانتی گراد تبدیل کنید.
 

دما برحسب فارنهایتدما بر حسب سانتی گراد
0-17
37+3

C = (F- 32) 5/9
 مثال: تبدیل دمای صفر درجه فارنهایت به سانتیگراد
 ۱۷- ≈  C = (0- 32) 5/9
 دماهای بسیار پرکاربرد در یخچال و فریزر

نکات مربوط به تنظیم دمای یخچال

لمس نمودن مواد غذایی بهترین روش هوشمندانه جهت بررسی دمای یخچال است. هرچند دقیق ترین راه نیست، اما می توان بر اساس آن دمای یخچال را تغییر داد که به طور مثال نوشیدنی سرد باشد یا سبزیجات منجمد نشده باشند.
همچنین باید با تغییر فصل، دما را تغییر دهید. معمولاً دما در ماه های تابستان سردتر و در فصل زمستان مجدد با دمای سابق است.
در صورتی که مواد غذایی زیادی درون یخچال است، دما را افزایش دهید یا (سرد تر کنید). یخچال فریزر جهت سرد نگه داشتن اکثر موارد در همان دما که مد نظر دارید، بایستی کمی سردتر تنظیم شود.
یخچال فریزرها دارای نقاط گرمتر و سردتر هستند، ولی با توجه به نوع و برند یخچال فریزر متفاوت هستند. به طور کلی دمای سردتر در بالا و پایین یخچال و دمای گرمتر در قفسه های درب یخچال وجود دارد.
در اکثر فریزرهایی که با ولوم تنظیم دما کار می کنند؛ ایجاد تغییر در دما یخچال بر روی دما در فریزر تاثیر گذار است. در بعضی از فریزر ها ولوم های تنظیم دمای جداگانه ای تعبیه شده است.
در مواقعی که تنظیماتی که انجام دادی موجب تغییر در دمای یخچال نشد، بایستی از کارشناسان متخصص و متبحر نظیر تعمیرکاران نمایندگی تعمیرات مرکزی مشاوره و کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *