ارور 9E ماشین ظرفشویی سامسونگ

در این مطلب دلیل بروز ارور 9e ظرفشویی سامسونگ و راه حل رفع آن را بررسی می کنیم. ماشین های ظرفشویی الکترونیکی، مشخص می کنند که برای شست و شوی ظروف چه مقدار آب لازم است. وقتی که سنسور به این نتیجه برسد که آب به مقدار کافی وجود ندارد، پیامی را برای برد کنترل دستگاه می فرستد تا اعلام کند که آب برای شستن ظروف کم است.

 سپس سیستم عیب یابی خودکار ماشین ظرفشویی سامسونگ کد ارور 9e را نشان می دهد که به شکل چشمک زن روی صفحه دستگاه قابل مشاهده است. این ارور جلوی شروع به کار دستگاه را می گیرد و تا زمانی که رفع نشود، نمی توانید ظرف ها را با ماشین ظرفشویی بشورید. در ادامه راه حل تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ با کد ارور 9e‌ را خواهیم دید. اما قبل از آن، نگاهی دقیق تر به ارور 9e ظرفشویی سامسونگ خواهیم انداخت.

معنی ارور 9e ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست

 

در مدل های مختلف این ارور می تواند نشانه مشکلی متفاوت در ماشین ظرفشویی سامسونگ باشد. برای مدل های DW7933, DMT350 / 400/610/800 کد ارور 9e به سنسور تشخیص دهنده سطح آب در ماشین ظرفشویی مربوط می شود. در مدل های DW80F600  و  DW80F800این ارور مربوط به سنسور ECS ماشین ظرفشویی سامسونگ می شود.

راه حل رفع ارور 9E در ماشین ظرفشویی سامسونگ

رفع ارور 9E ظرفشویی سامسونگ با ریست کردناگر اولین بار است که با ارور 9E ظرفشویی سامسونگ رو به رو می شوید، می توانید با قطع کردن اتصال یونیت با مین دستگاه به مدت ده دقیقه، ماژول کنترل را ریبوت کنید.

همچنین بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی سامسونگ این امکان را به شما می دهند تا به شکل دستی ارور 9E را برطرف کنید. برای این کار از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

 • به طور همزمان دکمه های Power, Delicate و  Heavyرا فشار دهید تا وارد منوی دستگاه شوید (منو در قسمت بالا و سمت چپ پنل ظاهر می شود)
 • با استفاده از دکمه Normal  به انتهای لیست گزینه ها بروید
 • گزینه FT  را انتخاب کنید تا مخزن کار دستگاه به شکل اتوماتیک پر و سپس تخلیه شود
 • اگر آب به طور کامل تخلیه نشد، گزینه S در منو را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید تا آب را مجبور به تخلیه کند

به طور معمول باید این مراحل را دو تا سه بار تکرار کنید تا ارور 9e ظرفشویی سامسونگ از بین برود.

دلایل بروز کد ارور 9E ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت ارور 9E در ماشین ظرفشویی سامسونگقبل از آن که مجبور به تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ بشوید، راه هایی هست که می توانید از بروز کد ارور 9E ماشین ظرفشویی سامسونگ جلوگیری کنید. در اینجا دلایل اصلی بروز این ارور را معرفی می کنیم تا بدانید این ارور چرا رخ می دهد و چطور می شود از آن پیشگیری کرد.

قبل از هر چیز، مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی شما در موقعیت پایدار و با ثباتی قرار دارد. شلنگ ورودی نباید پیچ و گره خورده باشد و یا گیر کرده باشد، شیر فلکه ورودی باید به شکل ایده آل کار کند و مشکلی نداشته باشد. اگر همه این موارد درست و بدون ایراد بودند، آن وقت می توان نتیجه گرفت که ارور 9E به دلیل مشکلاتی در قطعات الکترونیک دستگاه پدیدار شده اند. در اینجا این مشکلات را بررسی کرده ایم:

مانعی مقابل سنسور شناور قرار گرفته و راه آن را سد کرده است

در قسمت پایینی و سمت چپ دستگاه یک پنل استیل تعبیه شده است که پشت آن یک جعبه سفید همراه با یک جسم شناور پلاستیکی قرار دارد. این همان سنسوری است که باعث می شود بعضی از دستگاه های ظرفشویی سامسونگ ارور 9E را نشان بدهند. کار این سنسور شناور این است که وقتی آب به حد مشخصی رسید، اهرمی را فشار دهد که نشان می دهد آب برای شستن ظروف کافی است. اما گاهی این سیستم ساده با مشکل مواجه می شود و باعث بروز ارور 9E‌ می گردد.

اگر مشکل از همین ناحیه باشد، برای رفع ارور 9E می توانید سنسور شناور را بیرون بیاورید و آن را بشورید. سپس دیواره های محفظه را نیز تمیز کنید. اگر اهرم گیر کرده بود، چند بار آن را فشار دهید تا بیرون بیاید. سپس می توانید با استفاده از دستورالعمل زیر چک کنید که آیا سوییچ سنسور در موقعیت درست خود قرار دارد یا نه:

 • دکمه های Power, Normal, Delay Start را به شکل همزمان بزنید
 • صبر کنید تا گزینه t1 ظاهر شود
 • گزینه Delay Start را دوباره بزنید تا پمپ موتور، محفظه دستگاه را پر کند
 • وقتی آمپر Pulse Count  به عدد 660 و بالاتر از آن رسید، دکمه Normal را چهار بار بزنید
 • سی ثانیه صبر کنید تا t5 چشمک زدن را متوقف کند
 • دوباره دکمه Normal را بزنید، بعد از آن گزینه t6 و OFF باید به ترتیب روی نمایشگر ظاهر شوند

نوشته OFF‌ در اینجا به آن معنا است که وقتی محفظه خالی است، سوییچ سنسور شناور در محل درست خود قرار دارد.

سیم ها خراب هستند و یا درست وصل نشده اند

بعضی مواقع ممکن است دلیل ارور 9e ظرفشویی سامسونگ خرابی اتصال الکترونیکی بین سنسور و ماژول کنترل باشد. به احتمال زیاد، جایی ارتباط کانکتور ها ضعیف شده است، سیم کشی آسیب دیده و یا یک اتصال کوتاه رخ داده است.

برای بررسی این موارد باید مدار الکتریکی ماشین ظرفشویی بین سیم قهوه ای (خروجی سنسور سطح آب) و اتصال آن به مدار برد چک شود. گاهی با لحیم کاری یا اقدامات مشابه مساله حل می شود ولی در موارد حاد، نیاز است تا سیم کشی کلا تعویض شود.

مشکل در برد کنترل

اگر مواردی که تا الان گفته ایم صحیح و سالم باشند و سیم کشی و یا سنسور مشکلی نداشته باشند، آن وقت باید مین برد PBA  چک شود. در اغلب موارد ارور 9e ظرفشویی سامسونگ مثل بسیاری دیگر از ارورها، به دلیل مشکلاتی که بعد از نوسان شدید برق رخ می دهد ظاهر می شود. قطعات سوخته شده و یا سیم و زنجیره های معیوب قابل بازیابی و تعمیر هستند، اما اگر مدار میکرو خراب شده باشد، دیگر قابل تعمیر نیست. در این صورت تنها راه موجود برای حل مشکل تعویض ساب یونیت به شکل کامل است.

سنسور کار نمی‌کند و یا سیگنال اشتباهی می‌دهد 

همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره شد، در مدل های مختلف ماشین ظرفشویی سامسونگ این ارور می تواند مربوط به یک ایراد مکانیکی در سنسور شناور و یا سنسور Assy Sensor ECS باشد. در این موارد با جایگزین کردن قطعه مورد نظر مشکل حل خواهد شد.

نتیجه گیری

ارور 9E ماشین ظرفشویی سامسونگ به آن معنا است که آب کافی برای شست و شوی ظروف وجود ندارد و در نتیجه دستگاه برنامه شست و شو را آغاز نمی کند. در بعضی از موارد این مشکل می تواند به سادگی حل شود. گاهی گره و پیچ خوردن شلنگ های ورودی آب و یا بسته شدن شیر فلکه ورودی آب باعث این ارور می شود که می توانید به راحتی آن را رفع کنید. در موارد جدی تر، شاید سنسور شناور تشخیص آب دچار گرفتگی شده باشد که باید آن را بررسی کنید. اگر مشکل از آن نبود، احتمالا سیم کشی دستگاه و یا برد کنترل آن دچار نقص شده که باید توسط تعمیرکار حرفه ای مورد بررسی قرار بگیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *