ارور 4E ماشین ظرفشویی سامسونگ

خرابی وسایل خانگی می تواند بسیار آزار دهنده و حتی وحشتناک باشد! اما خوب است بدانید که لوازم خانگی مدرن به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که در آن ها استفاده شده است، به ندرت دچار خرابی حاد و غیر قابل تعمیر می شوند. یکی از این خرابی ها که ممکن است حسابی شما را بترساند، ارور 4e ظرفشویی سامسونگ است و به همین دلیل ما در این مطلب تصمیم گرفتیم تا دلیل ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ را توضیح داده و همچنین راه های تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ را به شما نشان دهیم. با ما همراه باشید.

علت استارت نزدن یا متوقف شدن ماشین ظرفشویی حین کار

 

اگر ماشین ظرفشویی شما برنامه شستن را شروع نمی کند و یا در میانه یک برنامه متوقف می شود، به صفحه نمایش آن توجه کنید. یکی از ارور های شایعی که باعث می شود این اتفاق ناخوشایند بیفتد، ارور 4E ظرفشویی سامسونگ است.

اگر بخواهیم به طور خلاصه و به زبان ساده توضیح دهیم، ارور 4E یعنی منبع آب ماشین ظرفشویی خراب شده و آب لازم برای شستن ظروف را تامین نمی کند. بنابراین چنانچه روی پنل دستگاه شما ارور 4e نمایش داده شده است، خواندن این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا مشکل دستگاه را برطرف کنید.

معنی ارور 4e در ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

وقتی که ماشین ظرفشویی سامسونگ ارور 4e را نشان می دهد، معنای آن این است که سیستم نمی تواند منبع آب را تشخیص دهد و یا به اصطلاح آن را پیدا کند. اولین کاری که باید در این مواقع انجام دهید، این است که چک کنید تا مطمئن شوید که آب از منابع خارجی وارد دستگاه می شود یا نه. در اینجا اقداماتی را که برای بررسی منبع آب ماشین ظرفشویی سامسونگ باید انجام داد را لیست کرده ایم:

ارور 4eظرفشویی به دلیل عدم ورود آب

  • منبع آب را چک کنید تا مطمئن شوید که همه چیز سر جایش قرار دارد و شیر فلکه به درستی کار می کند. همچنین فشار آب را هم چک کنید چرا که اگر فشار آب کم باشد، می تواند باعث بروز ارور 4e ظرفشویی سامسونگ شود.
  • ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و از برق بکشید و سپس اطمینان حاص کنید که شیر فلکه های تامین آب باز هستند. محض احتیاط، حتما ابتدا شیر فلکه ها را در جهت عقربه های ساعت و سپس بر خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا مطمئن شوید که شیر فلکه باز شده است.
  • بررسی کنید که آیا شلنگ ها به شیر وصل هستند یا نه. توجه داشته باشید که شلنگ ها باید سالم و بدون آسیب دیدگی باشند و مسیر آن ها صاف و بدون گره یا گرفتگی، پیچ خوردگی یا خمیدگی باشد. شلنگ ها را از ماشین ظرفشویی جدا کنید و سر باز آن ها را درون یک سطل قرار دهید. سپس، شیر فلکه تامین آب را باز کنید. اگر آب به شکل مطلوب و بدون مشکل از شلنگ ها جاری شد و به داخل سطل ریخت، پس شلنگ ها سالم هستند و ایرادی ندارند.

اگر این موارد را چک کردید و مشکلی نبود، سپس ممکن است دلیلی پیچیده تر باعث بروز ارور 4e ظرفشویی سامسونگ شده باشد.

توجه

اگر اولین بار است که با ارور 4e مواجه می شوید، این احتمال نیز وجود دارد که صرفا یک نقص جزئی در ماژول کنترل دلیل ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ شما بوده باشد. برای بررسی این موضوع، کافی است دستگاه را برای مدت ده تا پانزده دقیقه از برق بکشید و سپس دوباره روشن کنید. اگر فقط ماژول کنترل باعث بروز ارور 4e شده باشد، با این روش مشکل حل خواهد شد.

دلیل ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

دلیل ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ

اگر مواردی را که در قسمت قبل گفتیم انجام دادید و مطمئن شدید که شلنگ ها سالم هستند، لوله کشی آب مشکلی ندارد، شیر فلکه ها به درستی کار می کنند و باز هستند و همچنین خاموش کردن ماشین برای ده تا پانزده دقیقه هم کمکی نکرد؛ آن وقت باید اقدامات جدی تری برای تعمیر ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ انجام شود. تمام سیستم، حتی چیپ های الکترونیکی آن، باید با دقت بررسی شوند.

در اینجا دلایل احتمالی ارور 4e ظرفشویی سامسونگ را معرفی می کنیم:

اتصال نامناسب شلنگ های آب سرد و گرم

هنگام وصل کردن شلنگ های آب سرد و گرم، باید دقت داشت که این شلنگ ها درست در جای خودشان به دستگاه وصل شوند و جا به جا نشوند. اگر چه برای این اتفاق یک ارور دیگر وجود دارد، اما گاهی ممکن است ارور 4e نیز به همین دلیل نشان داده شود.

مشکل در سیستم‌ آبکشی 

بعضی مواقع ارور 4e ظرفشویی سامسونگ به دلیل نصب نا مناسب شلنگ های آب کشی در دستگاه نمایش داده می شود. این اتفاق وقتی می افتد که شلنگ به کشوی مواد شوینده متصل نباشد ( ممکن است لوله شفاف آن پاره شده باشد، گیر کرده باشد و یا اصلا وصل نباشد).

فیلتر رسوب گرفته 

در محل اتصال شلنگ به دستگاه، یک فیلتر شبکه مانند قرار دارد که جنس آن ظریف و نرم است. این فیلتر از ورود زباله و آشغال به شیر فلکه ها جلوگیری می کند. به طور ایده آل، برای جلوگیری از ارور 4e بهتر است این فیلتر دو بار در سال تمیز شود. برای این کار از مراحل زیر پیروی کنید:

  • ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و با پیچ شلنگ را باز کنید.
  • با استفاده از انبر فیلتر را در بیاورید.
  • سوراخ های آن را تمیز کنید.
  • فیلتر را دوباره به همان شکلی که بود سر جایش قرار دهید.

نقص در شیر فلکه ورودی

اگر سیم کشی دستگاه و همچنین سیستم آب کشی آن مشکی نداشته باشند، باید میزان مقاومت هر کدام از کویل های سلونوئیدی (یا همان شیر های برقی) را با آنالایزر مدار چک کنید. ابتدا، شیر فلکه های ورودی را از دستگاه جدا کنید، منبع تامین آب را وصل کنید و سپس کویل های الکترومگنتیک را به شکل متناوب به یک منبع برق 220 ولتی متصل نمایید.

اگر شیر فلکه ورودی باز نشود، این یعنی سلنوئید (یا شیر برقی) دچار خرابی است و دلیل ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ همین است. برای تست این مورد، میزان مقاومت هر خروجی باید اندازه گیری شود. مقدار نرمال مقاومت باید چیزی بین 2 تا 4 کیلو اهم باشد. اما ممکن است مدل های مختلف ماشین ظرفشویی سامسونگ مقدار متفاوتی داشته باشند. برای جایگزین کردن قطعه معیوب، می شود از قطعه سالم یکی دیگر از شیر های ورودی استفاده کرد.

 اگر کانال باز می شود اما سپس به شکل کامل بسته نمی شود، ممکن است دلیل آن پوسیدگی و ساییدگی فنر میله ای و یا ممبران (پوسته) آن باشد. اگر مشکل در این قسمت بود، بهتر است کل قطعه را با یک قطعه جدید عوض کنید تا ارور 4e در دستگاه شما رفع شود و ماشین ظرفشویی مثل روز اولش کار کند.

مشکل در سیم‌کشی 

پانل بالایی را بردارید و مطمئن شوید که سیم پیچی شیر به شکل مطلوب وصل است. اتصال حلقه ها باید قابل اعتماد و محکم باشد. پس از آن دسته سیم متصل به برد کنترل را بررسی کرده و با آنالایزر مدار آن را چک کنید. اگر مشکلی در این قسمت وجود داشته باشد، بسته به میزان آسیب، با تعویض و یا تعمیر سیم کشی می توان آن را برطرف کرد. این کار می تواند باعث تعمیر ارور 4e ماشین ظرفشویی سامسونگ شود.

اگر مشکل از آن جا نبود، قدم بعدی این است که مسیر سیم کشی قسمت پایه درب دستگاه تا ماژول اصلی را بررسی کنید. برای این کار، پیچ های پنل جلویی دستگاه را باز کنید. گاهی ممکن است قسمت هایی از سیم پیچی در این ناحیه پوسیده و یا معیوب باشند. همه چیز را با یک آنالایزر مدار تست کنید و سپس اتصالات را بازیابی نمایید.

خرابی برد کنترل

آخرین دلیلی که ممکن است باعث ایجاد ارور 4e شود این است که ماژول اصلی ولتاژ را از طریق مدار به دریچه ورودی تامین نمی کند یا به کلی ماژول اصلی خراب شده است و کارایی خود را از دست داده است. برای بررسی این موضوع، توصیه می کنیم حتما از یک متخصص کمک بگیرید چرا که بررسی و تعمیر برد کنترل و ماژول های آن، کار حساسی است که فقط افراد آموزش دیده باید آن را انجام دهند.

اگر مشکل از ماژول اصلی باشد، تعمیرکار حرفه ای می تواند آن را تعمیر کند و یا اگر هم لازم بود، با تعویض قطعه مشکل ارور 4e را برای شما رفع نماید.

نتیجه گیری

ارور 4e ظرفشویی سامسونگ باعث می شود که دستگاه شما نتواند برنامه شست و شو را آغاز کند و یا اگر هم آغاز می کند، در میانه راه متوقف شود و برنامه را نصفه کاره به اتمام برساند. این ارور در مدل های مختلف ماشین ظرفشویی سامسونگ بیانگر آن است که مشکلی در تامین آب برای شست و شو به وجود آمده است. این مشکل می تواند مربوط به فشار آب، خرابی شلنگ ها، بسته بودن شیر فلکه، کثیفی فیلتر و یا صرفا یک نقص موقت و جزئی در سیستم الکترونیک دستگاه باشد که با خاموش و روشن کردن دستگاه رفع می گردد.

اگر این دلایل ساده را بررسی کردید و همچنان ارور 4e پابرجا بود، این احتمال وجود دارد که سیستم های پیچیده تری مثل سیستم سیم کشی دستگاه، سیستم آب کشی دستگاه، سیستم شیر فلکه های ورودی و یا برد کنترل باعث بروز ارور 4e ظرفشویی سامسونگ شده باشند. با کمک گرفتن از تعمیرکاران حرفه ای لوازم خانگی می توانید این موارد را نیز بررسی کنید تا عیب یابی به شکل کامل انجام گیرد و ارور 4e‌ از بین برود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *