ارور SE ماشین لباسشویی سامسونگ

لحظه خراب شدن لوازم خانگی همیشه لحظه ای سخت و ناامید کننده است. اما خبر خوب این است که به لطف پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از لوازم خانگی مدرن هنگام خرابی کد مخصوصی را نمایش می دهند که کاربر به وسیله آن می تواند تشخیص دهد که مشکل از کجا است و چگونه می توان آن را رفع کرد. کد اروری که در این مطلب به آن پرداختیم ارور se لباسشویی سامسونگ است. اگر می خواهید دلیل ارور se لباسشویی سامسونگ را بدانید و همچنین با راه های متنوع تعمیر لباسشویی سامسونگ هنگام بروز ارور SE یا 5E آشنا شوید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

ارور se ماشین لباسشویی سامسونگ به چه معنا است؟

 

از بین ارور های مختلفی که باعث می شوند ماشین لباسشویی سامسونگ عملکرد عادی خود را انجام ندهد، ارور SE یکی از شایع ترین ها است و بسیاری از کاربران ماشین لباسشویی سامسونگ تجربه برخورد با آن را داشته اند. این ارور وقتی رخ می دهد که کاربر به خوبی از ماشین لباسشویی نگهداری نکرده باشد. ارور se ماشین لباسشویی سامسونگ در واقع به معنای آن است که هنگام تخلیه آب، دستگاه با مشکل مواجه شده و نتوانسته آب را تخلیه کند. این که چرا این اختلال به وجود آمده را در ادامه این مطلب بررسی کرده ایم.

تذکر: بعضی از مدل های ماشین لباسشویی سامسونگ، کد ارور 5E یا nd را به جای کد ارور SE نشان می دهند. توجه داشته باشید که همه این کد ها معنای یکسانی دارند و تفاوتی با یکدیگر ندارند. البته حواستان باشد تا آن ها را با کد ارور E5 اشتباه نگیرید. کد E5 نشان دهنده نقص عملکرد المنت حرارتی دستگاه است.

دلیل ارور se لباسشویی سامسونگ چیست؟

علت بروز ارور 5E لباسشویی سامسونگبرای آن که دلیل ارور se لباسشویی سامسونگ را کشف کنیم، بهتر است ابتدا ببینیم که این ارور چه زمانی رخ می دهد. ارور se لباسشویی سامسونگ معمولا وقتی روی صفحه نمایش دستگاه پدیدار می شود که قسمت شست و شوی برنامه تمام شده و حالا ماشین لباسشویی باید چرخه آبکشی لباس ها را شروع کند.

در این لحظه، با توجه به برنامه ای که برای شست و شو انتخاب شده، دستگاه باید آب آغشته به مواد شوینده را که حالا بعد از شست و شوی لباس ها چرک آلود هم شده است تخلیه کند. سپس، دستگاه به شکل اتوماتیک آب تمیز را برای آب کشی وارد ماشین لباسشویی می کند. در این مرحله است که ارور se لباسشویی سامسونگ رخ می دهد.

همانطور که حدس زدید، دلیل آن عدم توانایی دستگاه در تخلیه آب کثیف است؛ همان آبی که در مرحله اول شست و شو با مواد شوینده قاطی شده و لباس ها را شسته است. وقتی این آب تخلیه نشود، ماشین لباسشویی سامسونگ کد ارور se را روی پنل خود به نمایش می گذارد.

 

علل اصلی بروز کد ارور se در ماشین لباسشویی سامسونگ

ارور se ماشین لباسشویی سامسونگ می تواند به دلایل مختلفی روی دهد. در اینجا سه دلیل عمده ای را که باعث بروز این اشکال می شوند می بینید:

  • فیلتر تخلیه آب دچار گرفتگی شده است و آب نمی تواند از آن رد شود و به شلنگ تخلیه برسد.
  • شلنگ تخلیه دچار گرفتگی شده است. این گرفتگی می تواند در محل اتصال شلنگ و فیلتر و یا محل اتصال شلنگ با سیفون باشد.
  • به دلیل خرابی پمپ تخلیه، آب نمی تواند از دستگاه خارج شود.
  • خرابی برد الکترونیک یکی دیگر از دلایلی است که باعث می شود با ارور se مواجه شوید. البته در ماشین لباسشویی سامسونگ به ندرت برد الکترونیک دچار خرابی می شود، اما اگر هیچ کدام از دلایل بالا عامل ارور se نبود،‌ آن وقت باید به سراغ برد الکترونیک بروید.

 

تذکر: یک راهکار ساده برای جلوگیری از کثیف شدن فیلتر و گرفتگی آن، این است که حتما قبل از شست و شو جیب لباس ها را بررسی کنید و هر جسم اضافه ای مثل دستمال، کلید، سکه و ... را تخلیه کنید.

راه های تعمیر ارور se لباسشویی سامسونگ

اگر اولین بار است که با ارور se ماشین لباسشویی سامسونگ مواجه می شوید، اولین موردی که باید چک کنید فیلتر آشغال است. این فیلتر در قسمت پایینی و سمت راست بدنه دستگاه قرار دارد. آن را تمیز کنید تا ارور رفع شود. اگر بعد از تمیز کردن فیلتر باز هم ارور پابرجا بود، پس مشکل از جای دیگری است و باید به جست و جو ادامه دهید.

بعد از فیلتر، نوبت به بررسی شلنگ تخلیه می رسد. ممکن است مانعی در شلنگ قرار داشته باشد که راه آب را سد می کند. برای بررسی شلنگ، ابتدا تمام لباس ها را از دستگاه خارج کنید و سپس شلنگ را یا از سمت سیفون و یا از سمت لوله فاضلاب جدا کنید.

 انتهای شلنگ را در سطل یا سینک بگیرید تا بتوانید جریان خروج آب را بررسی کنید. سپس یک برنامه شست و شوی ساده را در ماشین لباسشویی اجرا کنید و مراحل آن را با دقت نگاه کنید. اگر پمپ دستگاه سعی دارد آب را به سمت شلنگ تخلیه بفرستد اما جریان آب خروجی از شلنگ کند و آرام است، نشان از گرفتگی شلنگ دارد.

ماشین لباسشویی سامسونگ کم سر و صدا است اما اگر با دقت گوش کنید، هنگام تخلیه آب یک صدای به خصوص می شنوید که مربوط به پمپ تخلیه است. پس اگر آب از انتهای شلنگ خارج نشد، دقت کنید که آیا صدای پمپ تخلیه آب می آید یا نه. اگر صدای خاصی نشنیدید، پس مشکل می تواند از پمپ تخلیه باشد.

دستورالعمل تعمیر ارور se لباسشویی سامسونگ

 

اگر مشکل از فیلتر آلوده باشد، پس باید خوشحال باشید چرا که از بین دلایل بروز ارور se ماشین لباسشویی سامسونگ، رفع این مشکل از بقیه راحت تر است. فقط کافی است فیلتر را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر لباسشویی سامسونگ

انسداد فیلتر پمپ تخلیه علتی بر ارور se لباسشویی سامسونگ

  1. در سمت راست قسمت پایینی بدنه دستگاه، کاور پلاستیکی قرار دارد که از فیلتر و همچنین تخلیه اضطراری محافظت می کند. آن را باز کنید.
  2. یک ظرف برای تخلیه آب کثیف از دستگاه کنار بگذارید (کاسه گزینه مناسبی است).
  3. مانند تصویر، شلنگ لاستیکی کوچک را در بیاورید و آب را درون ظرف تخلیه کنید.
  4. سپس پیچ فیلتر را در جهت خلاف عقربه های ساخت بچرخایند و آن را در بیاورید.
  5. درون سوراخ را بگردید تا اجسام خارجی مزاحم را پیدا کنید. هر چیزی را که در این قسمت گیر کرده خارج کنید. از جمله پرز، مو، آشغال و ....
  6. حالا درپوش فیلتر را ببندید، شلنگ لاستیکی اضطراری را سر جایش بگذارید و کاور پلاستیکی را هم ببندید. اگر مشکل از فیلتر بوده باشد، حالا شما آن را تعمیر کرده اید و ارور رفع خواهد شد.

گاهی نیز ممکن است حجم عظیمی از آشغال در فیلتر گیر کرده باشد. در این مواقع ابتدا فیلتر را به کلی از دستگاه جدا کنید و سپس با فشار آب قوی (حتی واتر جت) بشورید. همزمان می توانید درون شلنگ تخلیه را نیز آب بکشید تا آشغال ها تخلیه شوند.

گاهی نیز ممکن است رسوب و آلودگی درون لوله فاضلاب یا سیفون شکل یافته باشد و مانع تخلیه آب شود. شما می توانید به شکل دستی رسوب سیفون را از بین ببرید. برای این کار فقط کافی است پیچ های سیفون را باز کنید و قطعات داخلی آن را بشورید. اما اگر آلودگی در لوله فاضلاب باشد، کار سخت تر است. بهترین راه تماس با یک لوله کش حرفه ای است تا لوله را برای شما تمیز کند. البته می توانید با استفاده از مواد شیمیایی مثل لوله باز کن و یا آب داغ نیز برای رفع آلودگی تلاش کنید.

تذکر مهم

اگر می خواهید شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را بشویید، از مواد شیمیایی قوی مثل لوله باز کن استفاده نکنید. این کار می تواند باعث خرابی دستگاه شما شود.

تعمیر پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی سامسونگ

خرابی پمپ تخلیه علتی بر ارور 5e لباسشویی سامسونگدر بدترین حالت، خرابی پمپ تخلیه آب می تواند دلیل ارور SE لباسشویی سامسونگ باشد. برای رفع این مشکل، شما نیاز خواهید داشت تا دیواره پشتی ماشین لباسشویی را باز کنید و بردارید. شناسایی محل پمپ تخلیه کار راحتی است. فقط کافی است به شیر فلکه ای که شلنگ تخلیه به آن متصل است نگاه کنید.

وقتی شیر فلکه متصل به شلنگ تخلیه را دیدید، به محل اتصال آن به دستگاه دقت کنید. این شیر فلکه دقیقا به پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وصل می شود. توجه داشته باشید که تعمیر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی نیاز به مهارت تخصصی و تجربه بالایی دارد. در نتیجه اگر مشکل ماشین لباسشویی شما نقص عملکرد پمپ تخلیه آب است، اکیدا توصیه می کنیم تا خودتان دست به کار نشوید و از یک تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی کمک بگیرید.

اما اگر در شرایطی خاص دسترسی به تعمیرکار نداشتید و تشخیص دادید که پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی سامسونگ قابل تعمیر نیست، می توانید با احتیاط پمپ خراب را با یک پمپ جدید جایگزین کنید. هر چند باز هم توصیه می کنیم تا قبل از خرید پمپ جدید، حتما پمپ خراب را به یک متخصص حرفه ای نشان دهید تا آن را به طور کامل بررسی کند.

خرابی برد الکترونیک ماشین لباسشویی سامسونگ

اگر چه خرابی برد الکترونیک جزو موارد نادر است، اما به هر حال احتمال آن وجود دارد. اگر شما یا تعمیرکار به این نتیجه رسیدید که هیچ کدام از راهکار های بالا برای رفع ارور se جواب نمی دهد، آن وقت باید مشکل در برد الکترونیک جست و جو شود. بدیهی است که عیب یابی، تعمیر و یا تعویض برد الکترونیک حتما باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود. انجام این کار توسط افراد بی تجربه می تواند باعث گسترش خرابی و آسیب های جدی به دستگاه شما گردد.

نتیجه گیری

ارور se لباسشویی سامسونگ یعنی دستگاه نمی تواند آب کثیف را تخلیه کند و این موضوع ممکن است باعث ترس و وحشت شما بشود. اما خوب است بدانید که این ارور و خطا، یکی از ارور های شایع در ماشین های لباسشویی می باشد و تعمیر آن دردسر چندانی ندارد. در اکثر موارد، با تمیز کردن فیلتر و یا شلنگ تخلیه، مشکل برطرف خواهد شد. در موارد حاد، نیاز به تعمیر و یا تعویض پمپ تخلیه آب دستگاه خواهید داشت. برای جلوگیری از این ارور، حتما قبل از شست و شوی لباس ها اجسام اضافه را از جیب آن ها خالی کنید و همچنین هر چند ماه یک بار فیلتر دستگاه را تمیز نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *