آشنایی با کد خطا در کولر گازی اسپلیت وست پوینت

آشنایی با کد خطا در کولر گازی اسپلیت وست پوینت

با کد خطاها یا ارور در کولر گازی اسپلیت وست پوینت آشنا هستید؟

پیش از باز کردن کولر گازی و آغاز به تعمیر آن، بهتر است ابتدا با مشکل پیش آمده آشنا شوید. این مشکل را دستگاه به صورت یک کد خطا به شما اعلام خواهد کرد. پس با ما همراه شوید تا معانی این کد ها را یاد گرفته و مشکل را راحت تر شناسایی کنید.

ارور یا کد خطا چیست:

کد خطا به معنای آن است که سیستم دچار مشکلی شده است. خطا در کلمه به معنای سهو و اشتباه است، امّا در مهندسی به تفاوت های عددی بین محاسبات سیستم یا رفتار متفاوت سامانه اشاره دارد. برنامه نویسان از این طریق سعی کرده اند تا در مواقع لزوم کاربر بتواند راحت تر از مشکلات دستگاه خود با خبر شود.

ارور یا کد خطا بخشی از زبان سیستم و دستگاه شما است. اگر در هر ناحیه مشکلی ایجاد شده باشد، کاربر و متخصص با دانستن کد خطای آن می تواند راحت تر ناحیه را پیدا کرده و آن را بررسی کند.

کد خطا میتواند در قالب یک نوشته بر روی نمایشگر یا چراغ و بوق ظاهر شود. برای مثال هنگامی که در یخچال باز مانده است، سیستم محافظت آن با تولید صدای بوق به کاربر اطلاع میدهد.

در کولر گازی اسپلیت وست پوینت کد خطا و ارور به چه صورت نمایش داده میشود؟

آشنایی با کد خطا در کولر گازی اسپلیت وست پوینت

 

 • نحوه نمایش کد خطا یا ارور به سیستم و دستگاه شما بستگی دارد. برند شرکت سازنده، مدل دستگاه و ... بر نوع کد خطای آن تاثیر خواهد گذاشت.
 • به عنوان نمونه، در مدل های قدیمی از چراغ ها کوچکی برای نمایش ایراد دستگاه استفاده می کردند که اگر روشن می شد یا به حالت چشمک زن در می آمد خبر از وقوع ایرادی می داند. در مدل های جدیدتر که دارای صفحه نمایش هستند، کد خطاها به صورت ترکیبی از حروف و اعداد به نمایش در می آیند.
 • در مدل های که داری نمایشگر هستند، کد خطا می تواند جزئیات و اطلاعات بیشتری درباره کد خطا و ارور کولر گازی وست پوینت  را در اختیار کاربر و تعمیرکار قرار دهد.

به چه روشی میتوان کد خطا یا ارور را در کولر گازی وست پوینت برطرف نمود؟

 • اگر دفترچه راهنمای کولر گازی اسپیلت وست پوینت را مطالعه کرده باشید، خواهید دید که کد خطا های متفاوتی وجود دارد و آشنایی با آنها برای تعمیرات ضروری است. دفترچه را در دسترس ندارید؟ مشکلی نیست، تنها با خواندن این محتوا میتوانید با کد خطا دستگاه آشنا شوید.
 • یکی از روش های ابتدای و ساده ای که در هنگام مواجه با کد خطا میتوان انجام داد، ریست کردن یا  راه اندازی دوباره دستگاه است. در صورت مشاهده کد خطا کولر گازی وست پوینت خود برق اصلی دستگاه را به مدت 10 الی 20 دقیقه قطع کرده و سپس آن را دوباره راه اندازی کنید.

 

گاهی اوقات نوسانات برق بر مادربرد سیستم ها تاثیر گذاشته و باعث مختل شدن کار آن میشود، به همین دلیل است کد خطا را به نمایش می گذارد. با ریست کردن دستگاه دوباره از نو راه اندازی می شود.

نکته 1: پس از ریست کردن و راه اندازی دوباره کولر گازی وست پوینت اگر پس از مدتی دوباره کد خطا پدیدار شد، از دوباره ریست کردن دستگاه خودداری کرده و با یک تعمیر کار حرفه ای تماس بگیرید.

نکته 2: دستگاه دارای یک فیوز مینیاتوری اسپیلت است که اگر با راه اندازی مجدد همچنان فعال بود، از تکرار ریست خودداری کرده و با متخصص کولر گازی وست پوینت تماس بگیرید.

 

 • همانطور که گفتیم کد خطا یا ارور کولر گازی وست پوینت به ناحیه ای که دچار ایراد و اشکال شده است، اشاره دارد و به طور دقیق اعلام نمی کند که مشکل از چه موردی است.

 

برای مثال ارور E9 در کولر گازی وست پوینت به ناحیه کمپرسور دستگاه اشاره می کند و به کاربر اطلاع می دهد کمپرسور عمل نکرده یا از مدار خارج است. امّا به چه دلیل کمپرسور عمل نمیکند؟ کد خطا تنها به محل وقوع آن اشاره میکند و مشکل می تواند از موارد زیادی نشات بگیرد

مانند:

 

 • کمپرسور از برد کنترل فرمانی دریافت نکند
 • کمپرسور سوخته باشد
 • از سوکت خود جدا شده باشد
 • راه انداز کمپرسور سوخته است
 • و...

 

پس در این قسمت به «تجربه» احتیاج خواهید داشت. تعمیرکاران حرفه ای کولرهای گازی با مطالعه کد خطا ناحیه را پیدا کرده و سپس با استفاده از تجربه و دانش خود به برطرف کردن آن خواهند پرداخت.

اگر در زمینه تعمیر دستگاه مهارت کافی ندارید از دستکاری کولر گازی وست پوینت خودداری کرده و آن را به تعمیرکار بسپارید. دستکاری از سر بی تجربگی می تواند باعث خرابی کل کولر گازی وست پوینت شود.

 

آشنایی با کد خطا در کولر گازی اسپلیت وست پوینت

جدول راهنمایی کد خطا های کولر گازی وست پوسنت

کدخطامعنی کد خطا
E1فشار بالا در سیستم – فیوز مینیاتور برای محافظت برق دستگاه را قطع میکند- با تعمیرکار وست پوینت تماس بگیرید.
E2خطا در محافظ ضد یخ زدگی – فیوز مینیاتور برق را قطع کرده – با تعمیرکار وست پوینت تماس بگیرید.
E4بالا رفتن دمای لوله رفت کمپرسور – فیوز مینیاتور برق را قطع کرده – با تعمیرکار وست پوینت تماس بگیرید.
E5ایراد محافظ جریان زیاد – فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
E6مشکل کابل ارتباطی - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
E8ایراد محافظ دمای بالای مقاومت - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
H1ارور یخ و برفک زدایی
H3اورلود محافظ کمپرسور - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
H4آنرمال و غیرطبیعی بودن سیستم - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
H5ارور محافظ IPM
H6خطا در ارسال فیدبک از طرف فن داخلی دستگاه - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
F1مشکل سنسور محیطی یونیت داخلی دستگاه – سنسور یونیت مقدار مقاومت بررسی شود – امکان خرابی از برد اصلی - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
F2ایراد از سنسور اواپراتور – خرابی سنسور پایپ – اهم سنسور اپراتور و مقدار مقاومت سنسور پایپ بررسی شوند - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
F3سنسور محیطی یونیت خارجی – خرابی سنسور یونیت خارجی – مقدار اهم سنسور را بررسی کنید – مشکل از مدار برد الکترونیک - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
F4ایراد سنسور کندانسور – خرابی سنسور کندانسور – مقدار مقاومت سنسور کندانسور را چک کنید - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
F5خطا سنسور لوله رفت کمپرسور – خرابی سنسور لوله کندانسور – مقدار اهم سنسور کندانسور را بررسی کنید - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
F6اورلود – کاهش فرکانس - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
U1ایراد جریان فاز کمپرسور
U5خطای تشخیص تشکیل جریان یونیت ها - فیوز مینیاتور برق دستگاه را قطع می کند- با تعمیرکار مجاز تماس بگیرید.
HCخطای محافظ  و جریان فاز کمپرسور PFC

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *