آیا می توان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟

آیا می توان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟

این یک سوال عادی در ذهن بسیاری از افراد می باشد که آیا میتوان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟ در این بخش هدف از این مقاله پاسخ به این سوال می باشد. ما با در نظر گرفتن پاسخ بیش از 800 متخصص و کاردان فنی در این زمینه به این سوال شما پاسخ خواهیم داد. بهتر است قبل از بررسی این سوال در رابطه با کارکرد کولر گازی و اینورتر کمی بیشتر بحث کنیم و با ماهیت و کارکرد آنها بهتر آشنا شویم.

کولر گازی اینورتر چیست؟

گاهی ممکن است هنگامی که به خرید کولر گازی رفته اید به شما پیشنهاد کنند که از نوع اینورتر را خریداری کنید. در این بخش به شما تفاوت این 2 کولر گفته می شود و بعد از آن حق انتخاب با خود شما می باشد. شما با در نظر گرفتن تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی، نحوهی کارکرد و مزایا و معایب راحت تر می توانید انتخاب کنید.

نحوهی کارکرد موتور در این دو کولر گازی می باشد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. موتور کولر گازی اینورتر این قابلیت را دارد که با دور متغیر کار کند ولی موتور کولر گازی غیر اینورتر یا همان کولر گازی معمولی در واقع با سرعت ثابت کمپرسور عمل میکند.

در واقع زمانی که شما برای کولر یک دمای معینی را مشخص می کنید کمپرسور شروع به کار میکند و تا رسیدن به آن دما از حداکثر ظرفیت خود استفاده میکند. حال زمانی که کمپرسور به دمای تعین شده رسید دیگر خاموش نمی شود و با سرعت پایین تر به کار کرد خود ادامه می دهد.

در مقابل کولر های گازی غیر اینورتر یا معمولی زمانی که استارت کار را می زند و کمپرسور با تمام توان خود شروع به کار میکند با رسیدن به نهایت ظرفیت ناگهان خاموش شده و از کار می افتد.

 

آیا می توان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟

نتایج حاصل از کارکرد کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی به صورت زیر می باشد:

 

  • میزان انرژی مصرفی در کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی غیر اینورتر یا کولر گازی معمولی بسیار کمتر می باشد و در واقع در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و هزینه ی برق محل را به صورت چشمگیری کاهش میدهد.
  • در کولر گازی غیر اینورتر یا کولر گازی معمولی چون کمپرسور به طور مداوم خاموش. روشن می شود استهلاک بسیار بالا بوده و این کولر ها در مقایسه با کولر های گازی اینورتر سریع تر خراب شده و از بین می روند و طول عمر کمتری دارند.
  • با توجه به اینکه کولر های گازی اینورتر هی روشن و خاموش نمی شوند و با دمای مطلوب کمپرسور هی به صورت مداوم به کار خود ادامه می دهد، دمای محیط با این کولر های گازی بسیار مطبوع تر و یکنواخت تر خواهد بود و دما متعادل نیز می باشد. در کولر های گازی معمولی چون دائم کمپرسور خاموش و روشن می شود و دما دائم در حال افت و خیز می باشد دمای محیط اصلا یکنواخت نبوده و این برای افراد آزار دهنده می باشد.
  • همچنین رسیدن به دمای مطلوب در کولر های گازی اینورتر بسیار سریع تر وراحت تر از کولر های گازی معمولی می باشد.

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

حال کمی بیشتر با نحوه ی کارکرد کولر های اینورتر و کولر های معمولی آشنا شده اید و نکات مهم در رابطه با این کولر ها و میزان مصرف برق و نوع کارکرد آنها را نیز میدانید.

الان زمان آن رسیده است که به پاسخ سوال اولیه شما بپردازیم. بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که در بازار های امروزه به دلیل وجود افراد سودجو کولر های اینورتر تقلبی نیز در بازار ممکن است وجود داشته باشد و این برای شما نیاز است تا بدانید چگونه کولر گازی اینورتر اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

همانطور که در قسمت های قبل برای شما کولر گازی اینورتر را توضیح دادیم می دانید که اینورتر یک قطعه یا اجزا نیست که بر روی کولر گازی نصب شود و در واقع یک سیستم جدید و پیشرفته می باشد که در کولر های گازی امروزه استفاده شده است.

در واقع در کولر های گازی قطعات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته ای قرار داده شده است که با هدف خاصی فرآیند گرمایش و سرمایش در کولر گازی را به یک طریق جداگانه طراحی و اجرا میکند.

پس بهتر است این جمله را به طور کامل از ذهن خود پاک کنید، آیا کولر گازی معمولی به یک کولر گازی اینورتر تبدیل می شود یا خیر. کولر معمولی را به هیچ عنوان نمی توان با نصب یک قطعه یا تغییر در ساختار به کولر گازی اینورتر تبدیل کرد.

 

آیا می توان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟

در صورتی که چنین چیزی از ذهن شما عبور میکند در این صورت باید اجزاهای زیر به صورت جداگانه بر روی قسمت های مخصوص کولر طراحی و نصب کنید. این قطعات شامل موارد زیر می باشد:

 

  • کمپرسور کولر
  • درایو اینورتر جدید که باید برای هر یک از کنترلر موتورها به صورت جداگانه وجود داشته باشد
  • مادربرد یا برد کنترلی اصلی که قابلیت دارد در تعامل با درایوها، شیرهای سلنویدی، شیرهای الکترونیکی، فنها و سایر قطعات مرتبط باشد.

 

بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که ممکن است شما با طراحی و نصب تمامی این اجزا و قطعات بر روی کولر نیز موفق نشوید کولر را راه اندازی کرده و به کولر گازی اینورتر تبدیل کنید و این برای شما جز هزینه های گزاف سود دیگری نخواهد داشت.

بهتر است به جای اینکه کولر گازی معمولی خود را به کولر گازی اینورتر تبدیل کنید یا در انتخاب اولیه خود دقت کنید و یا کولر معمولی خود را که خریداری کرده اید تا جایی که ممکن است استفاده کنید و بعد از اینکه دیگر به درد نخور یک کولر گازی اینورتر خریداری کنید.

هزینه ای که شما برای تبدیل کولر گازی معمولی به کولر گازی اینورتر نیاز دارید در واقع بیشتر از هزینه ی خرید یک کولر گازی اینورتر جدید می باشد و این صلاح شما می باشد که به جای صرف هزینه های بیهوده آن را به تهیه ی کولر گازی اینورتر جدید صرف کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *