تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

با شنیدن نام کولر گازی اینورتر به این موضوع می اندیشید که آیا کولر گازی اینورتر با کولر های گازی معمولی تفاوت دارد؟ تفاوت این 2 کولر گازی در چه چیزی می باشد؟ کدام یک از این کولر های گازی بهتر می باشند؟

مصرف انرژی در کدام یک کولر های گازی معمولی و کولر گازی اینورتر بهتر و با صرفه تر می باشد؟

کولر گازی اینورتر مصرف انرژی بالاتری دارد یا کولر گازی معمولی؟ تمامی این سوال ها توسط متخصصان مجموعه تعمیرگاه مرکزی برای شما پاسخ داده شده است و شما به راحتی می توانید با خواندن این مقاله به راحتی این سوالات را در ذهن خود حل نمایید تا دیگر در ذهن شما سوالی باقی نماند.

بهتر است قبل از اینکه به تفاوت میان کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر بپردازید از این موضوع اطلاع داشته باشید که هر دو این کولر ها یعنی کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی در حالت سرمایشی و گرمایشی خود دارای سیکل های بسیار مشابهی می باشند و اگر داخل این دو نوع کولر گازی اینورتر و کولر گازی را مشاهده کنید در بسیاری از اجزاء عین هم می باشند و در چند جزء باهم متفاوت می باشند

یک تفاوت بسیار بزرگ در کولر گازی اینورتر با کولر گازی های معمولی در این می باشد که کولر گازی اینورتر دارای یک مدار الکتریکی بسیار پیچیده و عالی می باشد که در کولر های گازی معمولی این مدار الکتریکی وجود ندارد.

برخی از افراد به این موضوع می اندیشند که با کار گذاشتن این مدار الکتریکی در کولر های معمولی می توانند کولر گازی معمولی را به کولر گازی اینورتر تبدیل کنند در حالیکه بهتر است به این موضوع دقت داشته باشند که برای این کار نیاز می باشد تا هزینه های کلان صرف شود که در واقع چیزی برابر با هزینه ی خرید یک کولر گازی اینورتر می باشد.

برای این کار بهتر است هزینه ی صرف شده را برای خرید کولر جدید بپردازید و کار خود را سخت تر نکنید. همچنین ممکن است این ایده برای کولر های گازی معمولی کارساز نباشد و کولر را به طور کلی از کار بیاندازد

تفاوت کولر گازی های اینورتر و معمولی – مزایا و معایب

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

  • کولر گازی اینورتر تفاوت های بسیاری در کاربرد و کارایی در مقایسه با کولر گازی های غیر اینورتر و معمولی دارد. از جمله تفاوت هایی که کولر گازی اینورتر با دیگر مدل های این کولر دارد این است که موتور کولر گازی اینورتر دارای سرعت متغیر می باشد در حالی که موتور کولر گازی های معمولی دارای سرعت کمپرسور ثابت هستند.
  •  دومین تفاوتی که کولر گازی اینورتر در مقایسه با دیگر مدل ها دارد مصرف برق بسیار پایین این کولرها می باشد که مزیت بزرگی برای کولر محسوب می شود.
  • سومین تفاوتی که کولر های گازی اینورتر با کولر های غیر اینورتر و معمولی دارد تکنولوژی اینورتر آن است که باعث سرمایش و گرمایش بهتر نسبت به دیگر نسخه ها داشته باشد.
  • تفاوت چهارم کولر گازی اینورتر با کولرهای معمولی در سر و صدای ایجادی توسط کولر است، در واقع کولرهای اینورتر سر و صدای بسیار کمتری نسبت به کولرهای معمولی تولید می کنند.
  • برای پنجمین تفاوت کولر اینورتر با موارد بدون اینورتر می توان به عدم وجود سیم پیج و خازنی برای استارت اشاره کرد.
  • آخرین موردی که می توان برای تفاوت بین کولر گازی اینورتر و مدل های بدون اینورتر نام برد استهلاک بسیار پایین تر کولر گازی اینورتر نسبت به کولر های معمولی است. در واقع کولر گازی اینورتر به علت داشتن تکنولوژی بروز تر از استهلاک بی جا و زیاد جلوگیری می کند.

سرعت متغیر

از جمله مزایایی که کولر گازی اینورتر نسبت به موارد بدون اینورتر می توان به آن اشاره کرد سرعت متغیر کمپرسور این کولر در تغییرات ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کولر می باشد.

این مزیت به این صورت عمل می کند که در اولین زمان شروع به کار کولر گازی اینورتر ابتدا کمپرسور با سرعت پایین کار کرده و به مرور زمان سرعت را افزایش می دهد و این امر باعث می شود تا در مصرف برق تا ۶۰٪ صرفه جویی به عمل آید.

مصرف برق کمتر

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

 

در اغلب موارد در کولر های گازی و اسپلیت های معمولی، کمپرسور های برای راه اندازی اولیه و غلبه بر حالت اینرسی دستگاه انرژی زیادی را در مقایسه با حالت کارکرد معمولی مصرف می کنند و به آن نیاز دارند. در این مواقع جریان ورودی به کمپرسور کولر حتی تا 2 یا 3 برابر نیز افزایش پیدا می کند.

ولی در کولرهای گازی اینورتر به علت استفاده از کمپرسورهای dc – inverter به علت اینکه در ابتدای کار از سرعت های پایین تر شروع به حرکت می کنند و به مرور زمان سرعتش افزایش پیدا می کند در نتیجه از فشار اولیه بر روی کولر برداشته شده و میزان مصرف انرژی برق آن کاهش می یابد.

همچنین زمانی که کولر به دمای مورد نظر خود میرسد، کمپرسور خود را خاموش نمی کند و فقط سرعت دور آن را کاهش می دهد و در زمانی که به کمپرسور به صورت صد در صد نیازی نیست، دستگاه می توان به صورت هوشمند از میزانی از توان تولیدی کمپرسور استفاده کند.

به همین علت میزان انرژی مصرفی کولر بسیار کاهش یافته و هزینه ی برق مصرفی کولر کمتر می شود این در حالی است که کولر های معمولی بدون داشتن تکنولوژی اینورتر کمپرسور از همان اول با توان صد در صدی خود کار می کند تا زمانی که به دمای مد نظر رسیده و کمپرسور خاموش می شود.

دمای یکنواخت تر و سرمایش/ گرمایش سریعتر

به علت متغیر بودن سرعت کمپرسور کولرهای گازی اینورتر میزان سرمایش و گرمایش این مدل ها به نسبت مدل های دیگر بسیار بهتر می باشد. همچنین به علت وجود تکنولوژی اینورتر در این کولر های میزان دمایی که در اتاق پخش می شود بسیار یکنواخت است.

کولر های گازی اینورتر پس از شروع عملیات سرمایش و گرمایش کمپرسور توان خود را برای رساندن محیط به دمای مطلوب به کار برده و هنگامی که دمای مطلوب خواسته شده می رسد، به جای اینکه کمپرسور به کل خاموش شود، قدرت موتور را با کم کردن سرعت چرخش کمپرسور کاهش می دهد و به همین علت دمای دلخواه حفظ شده و مقداری یکنواخت پیدا می کند.

ولی در کولر های گازی بدون اینورتر و معمولی زمانی که دمای محیط به دمای دلخواه رسید عملیات سرمایش و گرمایش به کل قطع می شود و پس از اینکه دمای محیط چند درجه ای افزایش یا کاهش یافت کمپرسور دستگاه دوباره شروع به کار می کند تا دمای محیط را دوباره به دمای دلخواه برساند و این امر باعث می شود تا نوسان دمایی در داخل اتاق بوجود آید و همچنین سرعت برگرداندن دمای دلخواه در کولر های معمولی بیشتر از کولر های گازی اینورتر است.

لرزش و صدای کمتر و عمر مفید بیشتر

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

 

کمپرسور های اینورتر در مقایسه با کمپرسور های معمولی به جریان و آمپر کمتری نیاز دارند، کولر های گازی اینورتر به علت اینکه دور متناسبی دارند و لرزش و صدای کمتری را به نسبت دیگر کولر های معمولی دارند در نتیجه آن انرژی گرمایی کمتری را در مقایسه با کولر های معمولی و غیر اینورتر تلف می کند.

علاوه بر موارد بالا، به علت اینکه کمپرسور های کولر گازی اینورتر دارای سرعت متغیری هستند و مدام خاموش و روشن نمی شوند، دارای استهلاک مکانیکی کمتری هستند و حرارت کمتری را در طول مدت کارکرد خود تولید می کنند و این امر باعث می شود تا این کولر گازی اینورتر نسبت به کولرهای معمولی از عمر مفید طولانی تری برخوردار باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *