دلایل زیادی برای روشن نشدن ماشین لباسشویی وجود دارد. برخی از این دلایل می تواند خیلی پیش پا افتاده باشد ولی برخی دیگر می تواند فنی بوده و نیازمند بررسی تکنسین های ماهر ماشین لباسشویی باشند . اگر که ماشین لباسشویی شما روشن نمی شود می توانید با مطالعه مقاله "علت روشن نشدن ماشین لباسشویی" در صورتی که ایراد پیش پا افتاده باشد این مشکل را حل کنید و در صورتی که این مشکل تخصصی بود با پر کردن فرم درخواست می توانید درخواست خود مبنی بر تعمیر ماشین لباسشویی خود را در سایت ثبت کرده تا تعمیرکار ماهری را به محل شما ارسال کنیم.

برق ماشین لباسشویی

 

  • اولین موردی که باید در صورت روشن نشدن ماشین لباسشویی به آن توجه داشته باشید برق ماشین لباسشویی می باشد. بوسیله ی یک مولتی متر می توانید ولتاژ داخل ماشین لباسشویی را اندازه گیری کنید. در صورتی که جریانی در داخل ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد باید سیستم برق رسانی خانگی خود را بررسی کنید تا از عدم قطعی آن مطمئن شوید. اگر مولتی متر نداشتید می توانید با یک فاز متر از وصل بودن برق در پریز اطلاع حاصل کنید. در صورتی که برق در پریز وصل بود سیم و دوشاخه لباسشویی را بررسی کنید. در صورتی سیم و دوشاخه دستگاه شما سالم بود و متوجه سوختن فیوز شدید از تعویض آن خود داری کنید. معمولا قبل از سوختن فیوز اتصالی پیش می آید و باید قبل از تعویض فیوز اتصالی برطرف شود.

موتور لباسشویی

  • تمامی ماشین های لباسشویی دارای موتورهای برای گردش دیگ شستشو می باشند. در برخی از مدل های ماشین لباسشویی این موتور ها برای استفاده در دو جهت استفاده می شوند. در صورتی که پس از روشن کردن ماشین لباسشویی موتور حرکت نکرد یا صدای خفه کردن یا وزوز داد این قطعه باید سریعا توسط یک متخصص و تعمیرکار مورد بازدید قرار گیرد تا در صورت وجود مشکل در این قطعه مشکل موجود حل گردد.

 

روشن نشدن لباسشویی به علت خرابی موتور ماشین لباسشویی
موتور لباسشویی

 

 

  • همچنین در مواردی که از ماشین لباسشویی بیش از حد استفاده شده باشد موتور ماشین لباسشویی داغ کرده و به صورت اتوماتیک خاموش می شود تا در استفاده های بعدی خنک شده باشد. در صورتی که این اتفاق یک یا دو بار بیفتد کاملا طبیعی است ولی اگر در زمان های کوتاه تکرار شده و موتور ماشین لباسشویی داغ کند و خاموش شود، قطعه مذکور باید توسط یک تکنسین ماهر تعمیر شود.

کلید سوئیچ

در ماشین های لباسشویی در صورتی که درب ماشین لباسشویی باز شود یا به درستی بسته نشود ماشین لباسشویی شروع به شستشو نمی کند. یک سوئیچ زیر درب ماشین لباسشویی قرار دارد که وظیفه اطلاع رسانی بسته بودن درب را به برد الکترونیکی می دهد. اگر این سوئیچ مشکلی داشته باشد شستشو صورت نمی گیرد و در صورتی که ماشین لباسشویی روشن نشود باید این قطعه مورد بازدید قرار گیرد.

 

کلید سوئیچ
کلید سوئیچ

سوئیچ استارت و تایمر

  • در برخی از ماشین های لباسشویی که درب آن ها از بالا است سوئیچ استارت روی تایمر است و زمانی که کلید تایمر فشرده می شود سوئیچ استارت نیز فعال می شود. اگر که ماشین لباسشویی شما روشن نمی شود می تواند ایراد از این قطعه باشد که برای بررسی و تست کردن آن باید از یک تعمیرکار فنی استفاده کرد.

 

 

سوئیچ استارت و تایمر
سوئیچ استارت و تایمر

 

ولوم تایمر

  • در برخی از مدل های ماشین لباسشویی که قبل تر به آن اشاره شد تایمر روی سوئیچ قرار دارد. در این موارد باید شفت های ولوم تایمر بررسی شود تا از گردش درست آن اطمینان حاصل شود. در مواردی که از لباسشویی استفاده مداوم شده باشد شفت های ولوم هرز شده و نمی تواند مکانیزم شستشو را تغییر دهد. در چنین مواردی باید ولوم تایمر تعویض گردد تا مشکل بوجود آمده رفع شود.

 

 

ولوم تایمر
ولوم تایمر

 

برد کنترل اصلی

  • در ماشین لباسشویی هایی با برد کنترل الکترونیکی این برد تمامی قطعات داخل لباسشویی را کنترل می کند. اگر این برد ولتاژ لازم برای تک تک قطعات از قبیل موتور، شیر پرکن، موتور تخلیه و ... را فراهم نکند ممکن است باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی شود. برد کنترل اصلی از قسمت های پیچیده و حساس ماشین لباسشویی می باشد که برای بررسی و تست آن نیاز به لوازم خاص و تعمیرکار ماهر ماشین لباسشویی است.

 

 

برد کنترل اصلی
برد کنترل اصلی

 

سایر قطعات

  • در این مقاله سعی شده تا دلایل شایعی که می تواند از روشن شدن ماشین لباسشویی جلوگیری کند را به شما معرفی کنیم. البته روشن نشدن ماشین لباسشویی می تواند دلایل زیاد و متعددی داشته باشد که برای حل آن ها باید با نمایندگی های تعمیر ماشین لباسشویی کمک خواست.

 

  • در صورتی که دانش و اطلاعات کافی در مورد تعمیرات ماشین لباسشویی ندارید بهتر است که از دستکاری ماشین لباسشویی خود پرهیز کنید زیرا بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد تعمیر ماشین لباسشویی می توانید خسارات غیر قابل جبرانی را به دستگاه وارد کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *