دلایل زیادی برای روشن نشدن ماشین لباسشویی وجود دارد. برخی از این دلایل می تواند خیلی پیش پا افتاده باشد ولی برخی دیگر می تواند فنی بوده و نیازمند بررسی تکنسین های ماهر ماشین لباسشویی باشند . اگر که ماشین لباسشویی شما روشن نمی شود می توانید با مطالعه مقاله "علت روشن نشدن ماشین لباسشویی" در صورتی که ایراد پیش پا افتاده باشد این مشکل را حل کنید و در صورتی که این مشکل تخصصی بود با پر کردن فرم درخواست می توانید درخواست خود مبنی بر تعمیر ماشین لباسشویی خود را در سایت ثبت کرده ویا باشماره (02147639)  تماس بگیرید تا تعمیرکار ماهری را به محل شما ارسال کنیم. 

مورد اول: برق ماشین لباسشویی

 

 • اولين موردي که بايد در صورت روشن نشدن ماشين لباسشويي مورد بررسي قرار گيرد برق ورودي به ماشين لباسشويي ميباشد.اگر ماشين لباسشويي شما روشن نميشود ابتدا پريزي که دوشاخه لباسشويي به آن وصل شده است را بوسيله فازمتر چک کنيد.اگر پريز مورد نظر برق دارد به سراغ کابل ورودي و دوشاخه لباسشويي برويد ،گاها در اثر پيچ خوردگي کابل ورودي وفشار به دوشاخه قطعي جريان دراين قسمت ها بوجود مي آيد.براي تست کردن اين مورد ابتدا سقف لباسشويي را باز کرده و بوسيله مولتي متر يا فازمتر ولتاژ ورودي به داخل لباسشويي را بررسي کنيد.اگر ولتاژ مورد نياز اندازه گيري نشد مشکل از دوشاخه يا کابل ورودي ميباشد وبايد در جهت تعويض آن اقدام کنيد.
  اگر کابل و دوشاخه سالم بود فيوز محافظتي را بررسي کنيد در صورت سوختن فيوز از تعويض آن خودداري کنيد.چون معمولا قبل از سوختن فيوز در يکي از قطعات لباسشويي اتصالي يا جريان اضافي وجود دارد که مي بايست اين قطعه شناسايي و تعويض يا تعمير گردد.
  گاهي به دليل نوسانات برق شهري ولتاژ ورودي به لباسشويي کاهش مي يابد و دستگاه با افت ولتاژ مواجه ميشود.اين مورد باعث ميشود تا لباسشويي نتواند شروع به کار کند.اين اتفاق معمولا در ساعات اوج مصرف برق اتفاق مي افتد و توصيه ميشود از روشن کردن لباسشويي در اين ساعات جدا خودداري نماييد.

مورد دوم: موتور لباسشویی

 • در تمامی ماشین های لباسشویی یک موتور برای چرخاندن درام لباسشویی وجود دارد که در برخی از مدل های ماشین لباسشویی این موتور در دو جهت کار می کند.اگر پس از روشن کردن ماشین لباسشویی موتور حرکت نکرد یا صدای وزوز و ‌خفه شدن داد می بایست این قطعه توسط تکنسین متخصص مورد بازدید قرار گیرد و در صورت وجود عیب در آن،تعمیر یا تعویض گردد.
 • گاهی در موتور های تسمه ای پیش می آید که تسمه در اثر خرابی و فرسودگی از پولی دیگ و شفت موتور خارج شده و انتقال نیروی گردشی از موتور به دیگ قطع می شود .در این حالت صدای کار کردن موتور بصورت کاملا طبیعی به گوش می رسد اما درام لباسشویی نمی چرخد.اگر ایراد از تسمه باشد باید در جهت تعویض آن اقدام کنید.

 

روشن نشدن لباسشویی به علت خرابی موتور لباسشویی

 

 • در برخی موارد در اثر استفاده پشت سر هم از ماشین لباسشویی موتور آن بیش از حد داغ شده و بصورت اتوماتیک خاموش می شود. اگر یک یا دو بار این اتفاق پیش بیاید طبیعی است اما اگر در زمان های متفاوت چند بار اتفاق بیفتد و موتور داغ شود ،موتور لباسشویی معیوب بوده و باید توسط تکنسین ماهر مورد بررسی قرار گیرد. یکی از راه های جلوگیری از خرابی موتور ماشین لباسشویی استراحت دادن به آن بعد از هر بار شستشو است. از شستشویی پتو های سنگین خود داری کنید.

مورد سوم: میکرو سوئیچ و درب

 • در ماشين هاي لباسشويي يک ميکرو سوئيچ پشت درب وجود دارد که وظيفه قفل و آزاد کردن زبانه درب را بر عهده دارد.در واقع تشخيص باز وبسته بودن درب لباسشويي بر عهده ميکروسوئيچ مي باشد و سيکل شستشو در ماشين هاي لباسشويي با قفل شدن ميکروسوئيچ آغاز ميشود.اگر اين قطعه به هر دليلي معيوب شود ماشين لباسشويي شروع به کار نميکند و سيکل شستشو آغاز نميشود.همچنين اگر زبانه درب شکسته يا خورده شود ميکروسوئيچ عمل نميکند و اگر زبانه درب تعويض شود مشکل رفع خواهد شد.لازم به ذکر است اگر درب لباسشويي باز باشد ميکروسوئيچ عمل نمي کند.لذا قبل از هر چيز از بسته بودن درب مطمئن شويد.تست خرابي ميکرو سوئيچ امري کاملا حساس و تخصصي بوده واين کار بايد توسط افراد ماهر وبا تجربه انجام شود.

 

علت روشن نشدن لباسشویی به علت خرابی میکروسیچ درب

مورد چهارم: تایمر مکانیکی و سوئیچ استارت

 • در برخی از مدل های قدیمی ماشین لباسشویی تایمر وظیفه راه اندازی قطعات مختلف لباسشویی و اجرای برنامه ها را برعهده دارد.این تایمر از مجموعه ای پیچیده شامل شفت،چرخ دنده ها،موتور تایمر، ولوم و سوئیچ استارت تشکیل شده است.
  موتور تایمر با برق ۲۲۰ولت شروع به حرکت کرده وچرخ دنده ها و در نهایت شفت اصلی را به حرکت در می آورد .روی شفت برجستگی هایی وجود دارد که در اثر چرخش با تیغه های درون تایمر برخورد کرده و کنتاکت های منتهی به آن فعال شده و باعث راه اندازی هریک از قطعات داخل لباسشویی می شود. اگر هر یک از اجزای مذکور داخل تایمر معیوب شوند تایمر از کار افتاده و در نتیجه ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند.
  گاهی سوئیچ استارت زیر ولوم تایمر قرار دارد و با فشار دادن یا بیرون کشیدن ولوم،سوئیچ استارت فعال شده و لباسشویی شروع به کار می کند.اگر این سوئیچ خراب شود، لباسشویی راه اندازی نمی شود .
  در صورت خرابی تایمر مکانیکی یا سوئیچ استارت ،دستگاه باید توسط تعمیرکار تخصصی ماشین لباسشویی مورد بازدید قرار گیرد و قطعه خراب شناسایی و تعویض گردد.

 

 

مورد پنجم : برد کنترل اصلی و برد دیس پلی

 • در ماشین لباسشویی هایی جدید،برد کنترل الکترونیکی  تمامی قطعات داخل لباسشویی را کنترل می کند. اگر این برد ولتاژ لازم برای تک تک قطعات از قبیل موتور، شیربرقی، پمپ تخلیه،سوییچ درب و ... را فراهم نکند ممکن است باعث کار نکردن ماشین لباسشویی شود. برد کنترل اصلی  یکی از قسمت های پیچیده و حساس ماشین لباسشویی می باشد که برای بررسی و تست آن نیاز به لوازم خاص و تعمیرکار ماهر ماشین لباسشویی است.

 

 

 

 • خرابی برد دیس پلی نیز می تواند باعث کار نکردن ماشین لباسشویی شود.برد دیس پلی در قسمت پیشانی ماشین لباسشویی قرار دارد که شامل صفحه نمایشگر ، ولوم انتخاب برنامه و مجموعه دکمه ها و یا صفحه لمسی می باشد..اگر صفحه لمسی و یا دکمه های روی برد دیس پلی معیوب باشد شما قادر به روشن کردن ماشین لباسشویی نخواهید شد.بنابراین باید به فکر حل مشکل باشید. برد کنترل و برد دیس پلی یکی از قسمت های پیچیده و حساس لباسشویی می باشند که تست و عیب یابی آن به تخصص بالا و تجهیزات خاص نیاز دارد.

 

مورد ششم: آبکش،شفت و سه نظام و بلبرینگ ها

 • دیگ لباسشویی از یک پوسته پلاستیکی،شفت و آبکش و بلبرینگ ها و کاسه نمد تشکیل شده است.به مرور زمان در اثر استفاده نامناسب از لباسشویی کاسه نمد از آب بندی خارج شده و آب به بلبرینگ های دیگ می رسد .اگر به بلبرینگ ها آب بخورد ساچمه های داخل آن زنگ میزند و بلبرینگ ها دیگر نمی چرخند.در این حالت اگر ماشین لباسشویی را روشن کنید موتور نمی چرخد و فقط صدای وزوز می دهد.برای تشخیص این عیب درب لباسشویی را در حالت خاموش باز کنید و آبکش را بچرخانید .اگر آبکش نچرخید یا به سختی به چرخش درآمد مشکل از بلبرینگ های دیگ می باشد. همچنین در اثر بار بیش از حد و نامتوازن در داخل دیگ اگر شفت و سه نظام بشکند، آبکش داخل دیگ قفل می شود و دیگر نمی چرخد .در این حالت نیز پس از روشن کردن، لباسشویی شروع به کار نمی کند و از حرکت می ایستد.

 

 

 • لازم به ذکر است که گاهی ممکن است در اثر گیر کردن شی خارجی(مانند:جوراب،لباس زیر،نخ و بند جداشده از لباس ها و...) در داخل دیگ ،شفت و آبکش ثابت شده و نچرخد. گفتنی است که بر طرف کردن هر یک از موارد فوق به تجربه و تخصص بالایی نیاز دارد .برای حل مشکل می توانید با مرکز تخصصی تعمیرات لباسشویی (۰۲۱۴۷۶۳۹) تماس بگیرید.

 

 

 

مورد هفتم: عدم توازن لباس ها

 • عدم توازن لباس ها اگر پس از روشن کردن لباسشویی متوجه شدید‌ بعد از قفل شدن درب لباسشویی شروع به کار نمی کند، ممکن است لباس ها داخل دیگ بصورت نامتوازن قرار گرفته باشند.در این حالت موتور لباسشویی نمی چرخد و سیکل شستشو ادامه پیدا نمی کند. همچنین اگر بار بیش از حد و اضافی درون لباسشویی باشد لباسشویی شروع به کار نمی کند و موتور نمی چرخد. برای حل این مشکل لباسشویی را خاموش کنید و درب را باز کنید.لباس ها را به طور یکنواخت در دیگ پخش کنید و درصورت وجود بار اضافی ، تعدادی از لباسها را خارج کنید.

 

 

 

مورد هشتم: سایر قطعات

 • در این مقاله سعی شده تا دلایل شایعی که می تواند از روشن شدن ماشین لباسشویی جلوگیری کند را به شما معرفی کنیم. البته روشن نشدن ماشین لباسشویی می تواند دلایل زیاد و متعددی داشته باشد که برای حل آن ها باید از نمایندگی های تعمیر ماشین لباسشویی کمک خواست.

 

 • در صورتی که دانش و اطلاعات کافی در مورد تعمیرات ماشین لباسشویی ندارید بهتر است که از دستکاری ماشین لباسشویی خود پرهیز کنید زیرا بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد تعمیر ماشین لباسشویی ممکن است  خسارات غیر قابل جبرانی را به دستگاه وارد کنید.

 

لینک های مفید:

علت لرزش ماشین لباسشویی

3 دیدگاه

 • رضا زاده

  سلام ماشین لباسشویی ما هنگام کار کردن خاموش شدن الان روشن نمی شه به نظر شما مشکل از کجاست لطفا راهنمایی کنید.

  • admin

   سلام. معمولا این مشکل از خرابی برد الکترونیکی دستگاه می باشد. تعمیر برد باید توسط تکنسین انجام شود.

 • admin

  سلام ماشین لباسشویی ما روشن می شه ولی شروع به کار نمی کنه می شه راهنمایی کنید خدمون درستش کنیم. با تشکر فراوان

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *