علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی و آبگیری مداوم ظرفشویی

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی و آبگیری مداوم ظرفشویی

گاهی روزهایی را سپری می کنید که پر از ظروف کثیف و چرب می باشد و خستگی از سرو کولتان بالا می رود. تنها امید شما این است که طرف ها را در ماشین ظرف شویی رها کرده و بعد از گذشت چندین ساعت ظرف های تمیز را تحویل بگیرید.

در کمال ناباوری بعد از چیدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی و تنظیم سیکل شستشو ناگهان متوجه این می شوید که هیچ اتفاقی نمی افتد یعنی ماشین ظرف شویی شما آبگیری نمی کند و اشتیاق شما کاملا تبدیل به ناامیدی می شود که باید تمامی ظرف ها را با دست بشویید.

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی یکی از مهمترین و رایج ترین مشکلاتی می باشد که گریبان گیر افرادی است که از ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف خود استفاده میکنند. با توجه درخواست های شما در رابطه با دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرف شویی این مقاله را ترتیب دادیم تا سوالات شما را در این رابطه پاسخ دهیم تا نگرانی شما نیز کمتر شود.

در این مقاله تمامی عواملی را که باعث عدم آبگیری ماشین ظرفشویی یا آبگیری مداوم ماشین ظرف شویی می شود را برای شما بیان کرده ایم تا به مشکل برنخورید.

بهتر است از این موضوع نیز مطلع باشید که بسیاری از روش های عیب یابی را شما به تنهایی می توانید در منزل بررسی کرده و مشکل را حل نمایید ولی برخی از عوامل وجود دارند که باید حتما توسط تکنسین های مجرب و کاردان بررسی شده و حل شوند.

در قسمت هایی از تعمیرات نیاز می باشد تا قسمت هایی از دستگاه و برخی از قطعات  باز شوند و یا تعویض شوند. در اینصورت نیاز می باشد تا با یک تعمیرکار حرفه ای تماس حاصل نمایید تا مشکل شما را حل کنند. متخصصان تعمیراتی بدون ایجاد خسارت تمامی مشکلات ماشین ظرفشویی شما را حل میکنند و در صورت نیاز قطعات مورد نیاز را نیز تعویض میکنند.

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی و آبگیری مداوم ظرفشویی

بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که اگر مهارت و تخصصی در این زمینه دارید دست به تعمیر و بررسی مشکلات بزنید در غیر اینصورت علاوه بر اینکه نمی توانید مشکل را حل کنید بلکه مشکلات بیشتری نیز در دستگاه ایجاد کرده و خسارت های جبران ناپذیری به بار می آورید.

امروزه در سراسر ایران نمایندگی های تعمیرات ماشین ظرفشویی وجود دارد و شما در صورت نیاز به راحتی می توانید با شماره های درج شده در سایت ها تماس حاصل نمایید و مشکلات ماشین ظرف شویی خود را بیان نمایید.

متخصصان تعمیرات ماشین ظرفشویی به صورت ثبت آنلاین نیز سفارش های شما را دریافت میکنند و در اولین فرصت به محل مورد نظر آمده و مشکلات دستگاه شما را بررسی و رفع میکنند.

در این بخش از مقاله تمامی علت های آبگیری مداوم یا عدم آبگیری ماشین ظرف شویی برای شما بیان شده است که با به پایان رساندن این مقاله به راحتی می توانید مشکل را شناسایی کرده و برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

برخی از اقدامات به گونه ای می باشند که شما به راحتی می توانید خودتان در منزل آنها را انجام دهید و برخی دیگر از اقدامات باید حتما توسط متخصصان تعمیراتی صورت بگیرد در غیر اینصورت خسارت های جبران ناپذیری ممکن است برای دستگاهتان پیش بیاید.

ماشین ظرفشویی از آب پر نمی شود؟

در ادامه ی این مطالب تک تک مواردی که باعث عدم آبگیری ماشین ظرفشویی می شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای بررسی با ترتیب از بالا به پایین متن را مطالعه نمایید تا علت اصلی عدم آبگیری را تشخیص دهید.

شیلنگ و شیر تامین آب ماشین ظرفشویی

لوله تامین آب ماشین ظرفشویی و شیر قطع و وصل آن

 

اولین چیزی که باید بعد از مشاهده ی عدم آبگیری ماشین ظرفشویی مورد بررسی قرار بگیرد سیستم تامین آب ماشین ظرف شویی می باشد. معمولا در اطراف سینک و یا زیر آن یک لوله وجود دارد که به ماشین ظرف شویی متصل می باشد و کار تامین آب ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد.

این لوله یا شیلنگ توسط یک شیر کنترل می شود که در واقع وظیفه دارد آب را به موقع به ماشین ظرفشویی رسانده و سر موقع آن را قطع کند.

باید در اولین مرحله از مسدود نبودم شیلنگ اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که شیلنگ مسدود نبود باید از خمیدگی شیلنگ و یا پارگی آن اطمینان حاصل نمایید. زیرا هر از موارد باعث میشود تا فشار آب کم شود و عملکرد ماشین ظرفشویی به مخاطره بیفتد.

گاهی ممکن است این شلنگ به یک قسمت دیگر متصل باشد و یا از یک جای دیگر این اتصال ایجاد شده باشد پس نیاز می باشد تا به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. برای یافتن این اتصال به راحتی می توانید از قسمت شلنگ متصل به ماشین ظرفشویی به سمت مبدا حرکت کنید.

شیر ورودی آب یا شیر برقی ماشین ظرفشویی

بعد از بررسی شیر تامین آب ماشین ظرفشویی نوبت به بررسی سایر قطعاتی می باشد که به آبگیری نکردن ماشین ظرف شویی مرتبط می باشند.

در این مرحله نیاز می باشد تا شیر آب وردی یا شیر برقی ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهید. البته این کار به هیچ عنوان توسط یک فرد غیر فنی نمی تواند صورت گیرد و باید توسط تکنسین های مجرب صورت بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر شما بهتر است بدانید که شیر وردی در قسمت پایین ماشین ظرفشویی در پشت پنل قرار دارد. متخصصان برای دسترسی به آن ابتدا پنل جلویی را باز کرده و سپس پنل مخصوص را شیر برقی را باز کرده و شیر برقی را مورد بررسی قرار میدهند.

شیر ورودی ماشین ظرف شویی دارای 2 شیلنگ و 2 سم برق می باشند که کار یکی از این شیلنگ ها این می باشد که آب را از خانه به شیر برقی متصل میکنند و کار شیلنگ دیگر رساندن آب از شیر برقی به داخل محفظه ی شستشو می باشد. این شیر توسط شناور و تایمر یا برد الکترونیکی ظرفشویی کنترل می شود.

برای بررسی های کلی نیاز می باشد تا از رسیدن برق به شیر اطمینان حاصل شود. برای این کار از مولتی متر برای وجود سلنویندهای شیر استفاده می شود.

حال نوبت آن رسیده است که جریان را مورد بررسی قرار دهند. در مرحله آبگیری باید آب وارد شیر شود که در این صورت در سیم کشی ایرادی وجود ندارد اما اگر ظرفشویی آبگیری نکند یعنی در این صورت شیر برقی ایراد دارد و باید تعویض شود.

در صورتی که در شیر ورودی آب جریان نداشته باشد باید با مولتی متر جریان ها اندازه گیری شود تا تشخیص داده شود که قطعی جریان در شناور اتفاق افتاده است  یا در تایمر برد الکترونیکی ظرفشویی. همچنین ممکن است ایراد در سوئیچ قفل درب ظرفشویی باشد.

باید به این موضوع نیز دقت داشته باشید که شیلنگ متصل به شیر برقی نیز ممکن است دچار گرفتگی و انسداد شده باشد. بهتر است شیلنگ را از قسمت سمت شیر باز کنید و فیلتر کوچکی را که در آن قرار دارد را مورد بررسی قرار دهید تا در صورتی که مشکلی داشته باشد آن را رفع کرده و انسداد را از بین ببرید.

در صورتی که مشکل از این قطعه و شیلنگ متصل به آن نبود زمان آن رسیده است تا به بررسی سایر قطعات در ماشین ظرفشویی بپردازید.

شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

مجموعه شناور، سوئیچ شناور و غیره در ماشین ظرفشویی

 

شناور در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد که به شکل گنبد می باشد. این قطعه ی پلاستیکی این وظیفه را بر عهده دارد تا سطح آب را در ظرفشویی تعیین کند.

هنگامی که آب وارد ماشین ظرف شویی می شود با پر شدن از کف شناور نیز به همراه آب بالا می آید و در صورتی که به میزان مورد نظر رسید سوئیچ شناور را درگیر کرده دستور قطع شدن آب ورودی به ماشین ظرفشویی را میدهد.

حال زمان آن رسیده است که بعد از بررسی قطعات بالا شناور ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهید. گاهی ممکن است شناور به دلیل وجود آشغال و مواد غذایی و املاح سخت در وضعیت بالا ثابت مانده باشد و دائم به ماشین دستور عدم آبگیری را بدهد. باید سوئیچ شناور و خود شناور در این قسمت به طور کلی مورد بررسی قرار بگیرد.

سوئیچ قفل درب ظرفشویی

ماشین ظرفشویی نیز مانند ماشین لباسشویی دارای یک سوئیچ قفل درب می باشد که برای تشخیص باز بودن درب ماشین ظرف شویی تعبیه شده است.

با توجه به استاندارد های جهان هنگامی که درب ماشین ظرفشویی باز باشد فعالیت دستگاه به طور کامل متوقف شده و کار نمی کند. برای آبگیری ماشین ظرف شویی نیز نیاز می باشد تا درب به طور کامل قفل شود. در صورتی که در قفل درب ماشین ظرفشویی مشکل بوجود بیاید در اینصورت ماشین نمی تواند آبگیری کند.

در صورتی که سوئیچ قفل درب ماشین ظرف شویی خراب باشد با بسته بودن درب ماشین ظرفشویی نیز ممکن است دستگاه شروع به آبگیری نکند.

برای یافتن سوئیچ قفل درب باید به پشت پنل داخلی مراجعه کرده و با مولتی متر جریان آن را بررسی کرد. در صورتی که در سوئیچ مشکلی باشد باید حتما توسط تکنسین های ماهر تعویض شود.

تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

 

تایمر یا همان برد الکترونیکی این وظیفه را بر عهده دارند تا فرمان لازم برای انجام کار های شستشو را در میان بخش های مختلف ماشین ظرفشویی ارسال نمایند تا هر بخش به کار های مربوط خود رسیدگی کند.

در صورتی که در این قطعه از ماشین ظرفشویی مشکلی بوجود بیاید به نوبت ممکن است در ا شیر برقی، سوئیچ شناور یا سوئیچ قفل درب نیز مشکلاتی بوجود بیاید که باعث می شود جریان برق به این قطعات نرسد.

باید به این موضوع نیز دقت داشته باشید که معیوب بودن این قطعه بسیار کم پیش می آید پس لازم می باشد تا شما تمامی موارد قبل را باز هم بررسی نمایید و در وهله ی آخر این قطعه را  بررسی نمایید. بعد از بررسی این قطعه و تشخیص خرابی نیز باید فقط این قطعه را تعویض نمایید زیرا با تعمیر مشکل حل نمی شود.

گاهی نیز دلیل عدم آبگیری ماشین ظرفشویی انسداد پمپ ها و خرابی بازو های آبپاش نیز میتواند باشد. برخی از مدل های ماشین ظرف شویی نیز دارای یک سیستم می باشند که قابلیت محافظت در برابر نشت آب را دارد که در صورت بروز نشتی فعال شده و از آبگیری شیر برقی جلوگیری میکند. بهتر است از فعال نبودن این قابلیت نیز اطمینان حاصل نمایید.

چرا آبگیری ماشین ظرفشویی متوقف نمی شود؟

از دیگر مشکلاتی که ماشین ظرفشویی ممکن است درگیر آن شود آبگیری مداوم می باشد که دلیل این مشکل نیز خرابی در:

  • شیر ورودی آب
  • شناور و سوئیچ شناور
  • برد الکترونیکی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *