لباسشویی یک وسیله ی بسیار مهم و کارآمد در زندگی روزانه ی همه ی افراد می باشد. گاهی ممکن است ماشین لباسشویی بعد از راه اندازی نچرخد و این باعث می شود تا عملکرد ماشین لباسشویی کامل نشود و به همین دلیل عمل شستشو تکمیل نمی شود.

 • علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می تواند بنا به دلایل مختلف باشد که در این بخش قرار است با تمامی این مشکلات آشنا شوید.
 • علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی علاوه بر برند به عملکرد اشتباه شما در استفاده از ماشین لباسشویی نیز بستگی داشته باشد.
 • هنگامی که ماشین لباسشویی نمی چرخد مشکل یا از کابین داخلی و یا از اتاقک ماشین لباسشویی می باشد.
 • دلایل نچرخیدن ماشین لباسشویی می تواند به موارد زیر بستگی داشته باشد.

مقدار بیش از حد لباس

 • گاهی برخی از رفتار های نا مناسب شما باعث می شود در کارکرد ماشین لباسشویی مشکل به وجود بیاید و برای شما مشکل ساز شود. گاهی در اضافه کردن لباس ها به داخل ماشین لباسشویی زیاده روی کرده و لباس های سنگین با تعداد بالا را با هم در داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار می دهند که این باعث می شود دیگ ماشین لباسشویی از حالت تراز خارج شده و یا حین چرخیدن صداهای عجیب و غریب از خود خارج می کند و یا در چرخش مشکل ایجاد می کند و نمی چرخد.

 

 • هنگامی که بار ماشین لباسشویی بیشتر می شود برای درام ماشین لباسشویی مشکل پیش می آید و درام تحمل چرخاندن این بار را ندارد. برای حل این مشکل باید در نظر داشته باشید که لباس ها را به صورت متعادل در ماشین لباسشویی قرار دهید و در صورت سنگینی مقداری از لباس ها را از ماشین خارج کنید.

 

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی
علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

 

 • همانطور که می دانید ماشین های لباسشویی بر اساس ظرفیتی که دارند به فروش می رسند هنگامی که روی ماشین لباسشویی نوشته 7 کیلو یعنی شما 7 کیلو لباس خشک را باید در نظر بگیرید و یا کمتر چون با خیس شدن لباس ها وزنشان نیز بالاتر می رود.

سوئیچ ها و تنظیمات

گاهی ممکن است علت نچرخیدن دیگ کمی عمیق تر باشد و از مشکلات تنظیماتی لباسشویی باشد که انتخابگر سرعت به درستی کار نکرده است.

همچنین گاهی نیز مشکل از سوئیچ درب می باشد که نزدیک به قاب در ماشین لباسشویی می باشد که کار آن جلوگیری از ورود دست به لای دیگ می باشد که به گونه ای شما را محافظت می کند.

هرگونه مشکل در سوئیچ درب باعث می شود دیگ حرکت نکند و باعث جلوگیری از چرخش دیگ می شود که در اولین فرصت باید به تعمیر این مشکل پرداخت.

مجموعه قفل درب

بهتر است بدانید قفل درب نیز به تنهایی در نچرخیدن ماشین لباسشویی تاثیر مستقیمی دارد. هنگامی که درب ماشین لباسشویی بع درستی بسته و قفل نشود ممکن نیست که دیگ ماشین لباسشویی به چرخش دربیاید.

همچنین خرابی قفل درب و مشکل در درب ماشین لباسشویی و اجزای آنها نیز باعث می شود دیگ نچرخد و برای اینکه خرابی در دری را به درستی تشخیص دهید با استفاده از مولتی متر جریان وردی به درب را تست کرده و از متصل بودن جریان به درب مطمئن شوید.

در صورتی که برای درب مشکلی پیش آمده باید در اولین فرصت باید با متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ی ماشین لباسشویی برای خارج کردن آب کثیف ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که در راه این پمپ جسم خارجی گیر کرده باشد هنگام تخلیه عمل تخلیه صورت نمی گیرد و ماشین لباسشویی صدای وزوز می دهد.

تسمه ها

تسمه های ماشین لباسشویی می باشد که در واقع دیگ را داخل اتاقک ماشین لباسشویی نگه داشته است. این تسمه ها به مرور زمان می توانند دچار شل شدگی و پارگی و خرابی شوند که این باعث می شود در عملکرد خود نیز مشکل داشته باشند.

گاهی مشکل در تسمه نمی باشد و در واقع این پولی می باشد که باعث پارگی تسمه شده است و شما اگر در اولین فرصت تسمه را تعمیر و یا تعویض کردید ولی با قرقره کاری نداشتید بدانید که در آینده ای نه چندان دور باز دچار این مشکل خواهید شد.

موتور

قلب ماشین لباسشویی موتور می باشد و ماشین لباسشویی بدون موتور اصلا کار نمی کند. ساده ترین چرخش ماشین لباسشویی به وسیله ی موتور و کلاچ می باشد. در ماشین لباسشویی چرخ دنده هایی همراه با میله های بلند وجود دارند که باعث به حرکت درآوردن درام ماشین لباسشویی و چرخش دیگ می شوند.

 

هنگام بررسی ماشین لباسشویی برای رفع مشکل چرخش در رابطه با موتور بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 

 • کلاچ ماشین لباسشویی باعث می شود سرعت دیگ کم کم افزایش یابد. ساییدگی و خرابی کلاچ می تواند دلیل نچرخیدن دیگ باشد. کلاچ قابل تعمیر نیست و باید توسط متخصصان تعمیراتی تعویض شود.

 

 • گاهی ممکن است مشکل اصلی نچرخیدن ماشین لباسشویی به دلیل از بین رفتن اسپیلن ها باشد که در واقع همزن را به محور محرک وصل می کند. باید در اولین فرصت اسپیلین ها تعویض شوند.

 

 • برخی از ماشین های لباسشویی دارای یک موتور معکوس نیز می باشند که ماشین لباسشویی در یک جهت می چرخد ولی در یک جت دیگر نمی چرخد. در این صورت شما باید متوجه شوید که مشکل در موتور ماشین لباسشویی می باشد و باید سریعا توسط متخصصان باتجربه مورد تعویض یا تعمیر قرار بگیرد.

 

 • گاهی نیز ممکن است کوپلر که برای اتصال موتور به انتقال دهنده مورد استفاده می باشد دچار خرابی و یا مشکل شده باشد که در صورت نیز شما باید سریعا با متخصصان کاردان در جهت تعویض این قطعه تماس بگیرید.

 

 

بهتر است از این موضوع نیز باخبر باشید که برخی از دلایلی وجود دارند که شما نمی توانید آنها را به راحتی تشخیص دهید.

گاهی نیز دلیل عدم چرخش ماشین لباسشویی می تواند دلایل دیگری باشد که باید حتما توسط متخصصان تشخیص داده شود. بهتر است با شماره تماس های ثبت شده در اولین فرصت تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *