چرا ماشین لباسشویی بیش از اندازه آبگیری می کند؟ چرا این آبگیری یکسره می باشد؟ علت قطع نشدن این آبگیری چیست و راهکار های رفع این مشکل چه می باشد؟ علت تخلیه و آبگیری همزمان ماشین لباسشویی چیست؟

تمامی این سوال ها ممکن است در ذهن تک تک شماهایی که با آن مشکل روبرو هستید ایجاد شود و برای آن جوابی پیدا نکنید. در بخش متخصصان کاردان و با تجربه ی تعمیرات ماشین لباسشویی به این سوالات شما پاسخ می دهند و شما با خواندن این مطالب به راحتی می توانید به رفع مشکل و عیب یابی ماشین لباسشویی خود بپردازید.

البته بهتر است بدانید که ماشین لباسشویی از جمله دستگاه های برقی می باشد که ساده نیست و به راحتی هر شخصی از آن سر درنیاورد که بتواند آن را تعمیر کند.

هرچند قابل ذکر است که برخی از مشکلات ماشین لباسشویی بسیار ساده می باشد و خودتان به راحتی می توانید این مشکل را با کمک نت حل کنید ولی برخی از مشکلات به صورت فنی می باشند که نیاز است تا متخصصان برای حل این مشکلات در محل حضور داشته باشند.

ممکن است شما با دستکاری های ناشیانه باعث شوید خرابی ماشین بیشتر و بیشتر شده و غیر قابل جبران باشد و در برخی شرایط باعث می شود دستگاه به طور کامل از کار بیفتد.

پس بهتر است برای کمک از متخصصان تعمیراتی کم بخواهید که فقط برای این کار نیاز است تا با شماره های ثبت شده در سایت ها تماس حاصل نمایید و در اولین فرصت متخصصان در محل حضور یافته و مشکل شما را حل می کنند.

علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی و قطع نشدن آن

گاهی ممکن است حین استفاده از ماشین لباسشویی با این مشکل مواجه شوید که ماشین لباسشویی بعد از شروع کار در زمان آبگیری  بیش از اندازه آبگیری می کند و این آبگیری قطع نمی شود.

گاهی نیز برای رفع این مشکل شما سریعا ماشین لباسشویی را از برق کشیده و منتظر می مانید تا ورود آب قطع شود ولی با این کار نیز ماشین لباسشویی آبگیری می کند و این آبگیری بیش از اندازه باعث می شود تا آب از داخل لباسشویی سرریز شده و باعث نشتی شود.

حال این سوال پیش می اید که چرا آبگیری قطع نمی شود و ما باید کدام قطعه را مورد بررسی قرار دهیم تا مشکل رفع شود.

 • شیر ورودی آب یا شیر برقی لباسشویی :

 

شیر ورودی آب ماشین لباسشویی که به آن شیر برقی نیز گفته می شود برای وارد کردن آب از شیر برای ماشین لباسشویی تعبیه شده است که برای ورود آب گرم و سرد می باشد.

 

این شیر با استفاده از سلونوئید های الکتریکی، سوئیچ سطح آب یا برد الکتریکی تحت کنترل می باشد. به همین ترتیب جریان این شیر توسط تایمر یا برد به سوئیچ می رسد و بعد از آن به سلنوید های شیر برقی می رسد تا باز و بسته شود.

 

با توجه به مطالب بالا متوجه خواهید شد که یکی از دلایل قطع نشدن آبگیری مداوم ماشین لباسشویی می تواند خرابی شیر برقی باشد.

 

 

 

شیر ورودی آب یا شیر برقی لباسشویی
شیر ورودی آب یا شیر برقی لباسشویی

 

 

هنگامی که شیر برقی خراب باشد دستور قطع آبگیری به سلنوید ها ی این دستگاه صادر نمی شود و باعث می شود آبگیری ادامه دار باشد. برای رفع این مشکل بهتر است شیر برقی تعویض شود که در اولین فرصت مشکل دستگاه را حل می کند و آبگیری به موقع قطع می شود.
برای اینکه متوجه شوید مشکل از شیر برقی می باشد باید لباسشویی حین کار ار بق کشیده شود که اگر آبگیری ادامه داشت مشکل از شیر برقی می باشد.

 

اما اگر آبگیری در همان لحظه متوقف شد شما باید بدانید که مشکل از برد الکتریکی یا تایمر ماشین لباسشویی می باشد. قابل ذکر می باشد که در ماشین لباسشویی مشکل در شیر برقی می تواند در عدم آبگیری نیز تاثیر مستقیم داشته باشد.

 

 

 • برد کنترل الکتریکی :

 

یکی دیگر از عوامل موثر در آبگیری بیش از اندازه ماشین لباسشویی برد الکتریکی می باشد. هنگامی که برد الکتریک یمعیوب باشد در این صورت فرمان آبگیری به شیر برقی و سایر قطعات به اشتباه می رسد و در روند آبگیری دستگاه اختلال ایجاد می کند.
بهتر است بدانید که هزینه تعویض برد بسیار بالا می باشد و قبل از اقدام به تعویض بهتر است سایر موارد را مورد بررسی قرار دهید و در صورت اطمینان برد را تعویض نمایید.

علت آبگیری و تخلیه همزمان ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلات آبگیری در ماشین لباسشویی آبگیری و تخلیه ی همزمان ماشین لباسشویی می باشد که در صورت روند شستشو به هیچ وجه تکمیل نمی شود. در این مشکل هنگامی که از شیر ورودی آب به داخل ماشین لباسشویی هدایت می شود از سمت دیگر نیز پمپ تخلیه شروع به کار کرده و کم کم آب را تخلیه می کند. بهتر است بدانید که عمل تخلیه آب ماشین لباسشویی به 2 صورت انجام می گیرد:

 

 • تخلیه از مسیر تخلیه با پمپاژ
 • تخلیه از مسیر پمپاژ بدون پمپاژ ((سیفون شدن))

 

این مشکل ماشین لباسشویی را درگیر خود می کند و باعث می شود چرخه ی شستشوی لباس ها بسیار طولانی شود و ساعت ها طول بکشد. این مشکل باعث می شود هدر رفت آب بیش از اندازه شود و برق بیش از اندازه مصرف شود.

برای رفع این مشکل ماشین لباسشویی بهتر است قطعات زیر را مورد بررسی قرار داد:

 • خرابی پمپ تخلیه لباسشویی :

 

گاهی ممکن است ماشین لباسشویی در حالت تخلیه باشد، تخلیه به صورتی باشد که مسیر تخلیه باز بوده و پمپ نیز باز است و پمپاژ صورت نمی گیرد در این صورت به این عمل سیفون گفته می شود که در این صورت تخلیه آب خود به خود در دستگاه صورت می گیرد و در قبال این تخلیه نیاز است تا ورود آب نیز صورت بگیرد که در این صورت ماشین لباسشویی دچار تخلیه و آبگیری همزمان می شود.

 

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

باز بودن پمپ تخلیه در واقع می تواند بنا به دلایل زیر باشد:

 • گیر کردن پمپ
 • گیر کردن لباس در آن قسمت
 • خرابی در مکانیزم پمپ تخلیه

 

برای رفع این مشکل بهتر است با متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی تماس بگیرید و از انها برای رفع خرابی و تشخیص مشکل کمک بخواهید.

 • ارتفاع کم شیلنگ تخلیه :

 

برای خارج شدن آب در عمل تخلیه ابتدا آب از شلنگ تخلیه عبور می کند و سپس در انتهای مسیر وارد چاه فاضلاب می شود. ارتفاع ایمنی شیلنگ تخلیه باید بین 50 الی 60 سانتی متر از زمین بالاتر باشد.
همچنین زمانی که فاصله ی آب داخل ماشین لباسشویی با فاضلاب زیاد می باشد و چاه در ارتفاع پایین تری قرار دارد در این صورت بر اثر گرانش آب تخلیه می شود.
پس بهتر است حین نصب لوله های ماشین لباسشویی دقت کافی و لازم را داشته باشید و به طریقه ی نصب صحیح لوله ها دقت داشته باشید.

 • خرابی برد الکترونی :

 

برد الکتریکی وظیفه دارد کنترل و ارسال جریان به قطعات را انجام دهد. در صورتی که در تخلیه ی دستگاه مشکلی پیش بیاید ممکن است پیغام به درستی به وسیله ارسال نشده باشد که این مشکل فقط از سوی برد می تواند باشد چون ارسال پیغام آبگیری و تخلیه لباسشویی را برعهده دارد.
اگر در برد مشکل وجود داشته باشد این اشتباهات رخ می دهند که باید برد هرچه سریعتر توسط متخصصان تعمیراتی تعویض شود. بهتر است قبل از تعویض برد ابتدا تمامی موارد بالا مورد بررسی قرار بگیرد.

1 دیدگاه

 • aa

  خیلی خیلی ممنونم چونکه مشکل من فقط تو ارتفاع ماشین لباسشویی بود و لا غیر.

 • ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *