عیب ماشین ظرفشویی

پیدا کردن عیب ماشین ظرفشویی و روش های رفع آن

یکی از دستگاه های که امروز در هر آشپزخانه ای می بینیم و کمک دست بزرگی برای ما شده، ماشین ظرفشویی است. تصور عدم وجودش در یک آشپزخانه سخت است. انواع و اقسام مدل ها و برنامه های جدید نیز هر روز برای ماشین ظرفشویی روانه بازار می شود تا کار ما را از قبل نیز راحت تر کنند.

 • حتی افرادی که عاشق آشپزی هستند و حتی آن های که به عنوان سرگرمی انجامش می دهند، از بخش تمیز کردن ظرف ها پا به فرار می گذارند! پس برای آنکه با خیال راحت آشپزی کرده و آشپزخانه ای تمیز و زیبا داشته باشیم، وجود یک ماشین ظرفشویی سالم و کارآمد، ضروری است.
 • اما چه می شود اگر روزی این ماشین ظرفشویی پر استفاده عیبی پیدا کند و از کار بیفتد؟ برای مثال ظرف های داخل طبقات به خوبی از لکه ها و باقی مانده غذا پاک نشود یا برنامه های نرم افزاری ماشین ظرفشویی بیش از حد طول بکشید و حتی به مرحله آبکشی نرسد، آن وقت چه؟ ما به عنوان کاربر می توانیم عیب آن را پیدا کنیم؟
 • بسیاری از مدل های جدید و به روز دارای عیب یاب خودکار هستند که با دریافت کد آن و ارسال برای پشتیبانی برند میتوان سریعتر برای رفع آن اقدام کرد، اما اگر مدل ماشین ظرفشویی ما این گزینه را نداشت چه کنیم؟ آیا می توانید عیب یابی کرده؟ و مشکلات معمول آن را خودتان برطرف کنید؟ این مقاله قصد داریم نحو عیب یابی را توضیح داده و بگویم در صورت نیاز چگونه به رفع آن بپردازید.
 • مشکلات و عیب های آورده شده در اکثر مدل های ماشین ظرفشویی از جمله: بوش، سامسونگ، ال جی، سیمنز، مجیک و ... یکسان است. این ها مشکلاتی هستند که به طور متداول در تمامی برندها رخ می دهند. در صورتی که با برند ماشین ظرفشویی و اجزای داخلی آن آشنا نیستید از باز کردن برد اصلی و قطعات الکترونیکی دستگاه خود داری کنید.

نکته مهم: اگر دانش تخصصی ندارید و با عملکرد فنی ظرفشویی، اجزای ماشین و وظایف و عملکرد آن ها آشنا نیستید، از باز کردن دستگاه، عیب یابی حرفه ای و تلاش برای برطرف نمودن مشکل، خودداری کرده و کار را به یک تعمیرکار حرفه ای یا تکنسین برند دستگاه خود بسپارید.

پس اگر دستگاه شما به تعمیرات جدی نیازمند بود، کار را به افراد حرفه ای بسپارید. باز کردن دستگاه و دست کاری سیستم آن می تواند خطر مالی و جانی داشته باشد. به خصوص اگر دستگاه شامل گارانتی باشد، تعویض سرخود قطعات باعث لغو گارانتی آن خواهد شد.

منتها آشنا بودن با عیب های اصلی دستگاه به شما کمک می کند تا راحت تر تعمیرکار مخصوص به آن را پیدا کنید و البته به تسریع روند تعمیر نیز کمک خواهد کرد. پس در صورتی که با هرگونه مشکل جدی رو به رو شدید، پس از تشخیص اولیه، بدون دست کاری با متخصصان حرفه ای تماس حاصل فرمایید.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • دلایل متعددی برای آن وجود دارد. یکی از دلایل آن می تواند از بخش برق رسانی دستگاه باشد. آیا دوشاخه، سیم و پریز برق همگی سالم هستند؟ اگر از سالم بودن دو مورد اول مطمئن هستید، به وسیله یک فازمتر جریان الکتریکی درون پریز را چک کنید. دقت کنید در تمامی مراحل موارد ایمنی برقی را رعایت کرده تا دچار برق گرفتگی نشوید. با بررسی جعبه تقسیم و فیوز از جریان برق مطمئن شوید.
 • اگر تمامی موارد بالا سالم و فعال بودند، دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی می تواند از خرابی قفل در دستگاه یا میکرو سوئیچ در باشد. اگر در به درستی بسته نشود، ماشین شروع به کار نخواهد کرد. آیا در سالم است؟ پس گزینه بعدی را بررسی کنید. اگر موتور پمپ تخلیه نیز شروع به کار نمی کند، تایمر یا کنترل الکترونیکی را نگاهی بیندازید.
 • به جز موارد بالا، ممکن است عیب از رله استارت، سلکتور یا فیوز حرارتی باشد که به تشخیص تکنسین حرفه ای نیازمند است.

تولید سر و صدای زیاد توسط ماشین ظرفشویی

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • اگر دستگاه آرام و بی صدای شما ناگهان شروع به تولید صداهای عجیب و بلند کرده است، به طور حتم مشکلی جدی برای آن پیش آمده است. با اقدام سریع و به موقع این مشکل را بررسی و رفع کنید تا به کل دستگاه آسیب جدی نرسد.
 • آیا ظرف های را به درستی در سبدهای ماشین ظرفشویی قرار داده اید؟ ممکن است بازوی آبپاش است که به ظرف ها و سبدها برخورد کرده و تولید صدا می کند. اگر ظرف ها به درستی چیده شده باشند، عیب می تواند از خود بازوها آبپاش و اسپری کننده داخلی ماشین باشد و نیاز به تعویض دارد. خراب بودن پمپ دستگاه نیز از عوامل تولید شدید صدا در ماشین ظرفشویی است.

ماشین ظرفشویی بوی بدی تولید می کند

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • آیا با باز کردن در ماشین ظرفشویی بوی بدی به مشام می رسد؟ این بوی بد را می توان به راحتی رفع کرد. از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با چند ترفند ساده ممکن است. پس با اقدام به موقع زودتر این بو را از بین ببرید.
 • دلیل عمده و اصلی این بود از فیلتر تخلیه ایجاد می شود. ذرات و باقی مانده های غذا داخل این فیلتر جمع شده و ایجاد بوی بد می کنند. بازوهای آبپاش نیز باید هر چند وقت یک بار تمیز شوند تا در صورتی که غذا روی آن ها باقی مانده است، بوی نامطبوع تولید نکنند. علاوه بر این، اگر سوراخ های بازوهای آبپاش مسدود شوند، عملیات آبکشی به خوبی انجام نخواهد شد.
 • باقی مانده غذا و ذرات تفاله اگر در دستگاه باقی بمانند تولید بوی نامطبوع کرده که بر ظرفهای ما نیز اثر خواهد گذاشت. پس با تمیز نگه داشتن محیط داخلی دستگاه و پاک کردن به موقع آن از ایجاد شدن این بو جلوگیری کنید.

اگر نتواستید مشکل بوی بد ماشین ظرفشویی خود را بر طرف کنید حتما سری به مطلب "از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با چند ترفند ساده" بزنید!

نشتی آب ماشین ظرفشویی

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • صدای کار ماشین ظرفشویی به گوش می رسد و برنامه اعلام می کند سیکل شستشو به پایان رسیده است و می روید که ظرف ها را خارج کنید، اما با چاله ای از آب روی زمین و جلوی دستگاه رو به رو می شوید. نشتی آب می تواند خسارت های جدی به دستگاه شما وارد کند، پس با بررسی موارد زیر، عیب یابی را آغاز کنید:
 • در ماشین ظرفشویی و واشر لاستیکی آن را بررسی کنید. خراب بودن آن ها و بسته نشدن کامل در باعث نشتی آب می شود. در قدم بعدی شلنگ تخلیه را نگاه کنید، آیا داخلش مسدود شده؟ یا پارگی مشاهده می کنید؟ با رفع گرفتگی یا تعویض شلنگ احتمال رفع این عیب هست.
 • اما ممکن است خرابی پمپ، شل بودن بست پمپ یا ترک خوردن آن عامل نشت و آبریزش ظرفشویی باشند. پس از پیدا کردن عیب با کمک ترفندها به رفع آن بپردازید. در صورتی که پمپ به طور کامل سوخته باشد و از آن بوی سوختگی را حس میکنید؛ به تعویض نیاز دارد. برای این کار حتما با یک تعمیرکار حرفه ای تماس گرفته و انجام کارهای سرخود خودداری نمایید.

 

همچنین برای رفع بهتر مشکل خود می توانید مقاله "علت نشتی و آبریزش ماشین ظرفشویی" را مطالعه نمایید.

ظرف ها تمیز نمی شوند!

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • همان طور که گفتیم این مورد می تواند از گرفتگی بازوهای آبپاش باشد. به خوبی داخل دستگاه را کنترل کرده و آن را از هر گونه باقی مانده غذا، چربی و ذرات پاک کنید. پاک کردن لاستیک دور در و فیلتر تخلیه فراموش نشود.
 • اگر مشکل از بازوهای اسپری باشد، آن ها را باز کرده و در سینک با آب گرم بشویید. اگر همچنان کار نکردند، نیاز به تعویض دارند. کم بودن فشار آب و مناسب نبودن ماده شوینده از دلایل دیگر پاک نشدن صحیح ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی است.

تخلیه در ماشین ظرفشویی صورت نمی گیرد

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • آیا آب در کف دستگاه باقی می ماند؟ تخلیه به درستی صورت نمی گیرد؟ دست به کار شوید و عیب آن را پیدا کنید. چرا که با جمع شدن آب درون دستگاه؛ امکان وقوع نشتی و جمع شدن آب در کف آشپزخانه نیز وجود دارد. نشتی ساختمان و جمع شدن آب به مدت زمان طولانی در یک مکان می تواند به کف و آشپزخانه شما آسیب برساند.
 • پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی سالم و تمیز است؟ مسدود شدن پروانه های پمپ مانع تخلیه آب شده. در این حالت با پاک کردن پره ها یا تعویض کامل پمپ می توان این مورد را رفع کرد.
 • گرفتگی فیلتر تخلیه، شلنگ تخلیه آب و خروجی فاضلاب دستگاه از عوامل دیگری است که مانع تخلیه در ماشین ظرفشویی می شود. آیا شلنگ تخلیه را بررسی کردید؟ پیچ و گرفتگی ها آن را باز کنید.
 • شل بودن تسمه یا ارسال نشدن فرمان تخلیه به برد الکترونیکی دستگاه نیز مانع فعال شدن پمپ تخلیه می شود. در صورتی که موارد گفته شده را بررسی کردید و به نتیجه ای نرسیدید با تعمیرکاران حرفه ای تماس گیرید.

مرحله آبگیری انجام نمی شود.

 عیب ماشین ظرفشویی

 

 • شروع برنامه ها و سیکل شستشو در ماشین ظرفشویی با آبگیری آغاز می شود تا مواد غذای را پاک نماید. یک دلیل ساده، عدم آبگیری ماشین ظرفشویی، خرابی قفل در آن است. شما در دستگاه را محکم می بندید، اما خراب بودن قفل به برد اصلی پیام باز بودن در را ارسال می کند، بدین ترتیب آبگیری آغاز نمی شود.
 • مورد دوم معیوب بودن شیرهای ورودی آب است. اگر شیر ورودی آب یا شیر برقی و شلنگ متصل به آن دچار خمیدگی، گرفتگی یا گرفتگی باشد، میزان آب دستگاه بسیار کم یا اصلاً وجود نخواهد داشت.
 • خرابی سوئیچ شناور یا خود شناور از سومین دلیل پدیدار شدن این عیب در ماشین ظرفشویی است. شناور بررسی می کند تا میزان آب کافی درون دستگاه باشد و زمانی که به حد نصاب رسید آبگیری را متوقف می کند. در نتیجه اگر شناور یا سوئیچ آن خراب باشد، ممکن است با نشتی آب رو به رو شویم.

به درستی خشک نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

این عیب و مشکل می تواند از چند مورد نشات بگیرد که با هم آن ها را بررسی خواهیم کرد و اگر امکانش باشد به رفع آنها می پردازیم:

 • خرابی هیتر یا المنت گرمایی: دلیل عمده خشک نشدن ظرف ها، خرابی هیتر است. ترمینالهای این المنت را که زیر لگن دستگاه قرار گرفتند بررسی کنید. دقت کنید که تمامی جزئیات آن سالم باشد و در صورت خرابی آن بخش نیاز ب تعویض خواهد داشت.
 • مشکل ترموستات دستگاه: ترموستات وسیله است که دمای دستگاه را چک کرده و پس از آنکه به نقطه معینی رسید گرما را متوقف خواهد کرد. اگر ظرف ها به درستی خشک نمی شوند، احتمال عیب از ترموستات وجود دارد. با یک مولتی متر سلامت این بخش را بررسی کنید.
 • و اما مورد سوم، مشکل در مخزن آبکشی و کلاهک شویند: خشک نشدن کامل ظروف و باقی ماندن قطرات آب می تواند ناشی از مشکل در مخزن آبکشی و کلاهک شوینده باشد. پیشنهاد می کنیم در این مورد حتماً با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید، چرا که ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر بخشی از دستگاه پیش بیاید و اگر خودتان آن را انجام دهید، ممکن است آسیب ببینید.

 

اگر نتوانستید مشکل عدم خشک کردن ظرف ها را برطرف کنید حتما مقاله "چرا ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را خشک نمی‌کند؟" را مطالعه نمایید.

همانطور که دید، با بررسی اشکالات میتوان راهکاری برای رفع آن پیدا کرد. در صورتی که آن راهکار نیازمند وسایل و توجه ای حرفه ای باشد، حتما با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید. در صورتی که درباره هر کدام از عیوب گفته شده سوالی دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

با یک اقدام به موقع از بروز مشکلات جدی تر برای ماشین ظرفشویی خود جلوگیری کنید. در صورتی که دانش تخصصی نداشته و با اجزای آن آشنا نیستید، از دستکاری قطعات درون دستگاه خود داری کنید. یادتان باشد در زمان بررسی موارد برقی حتما موارد ایمنی را رعایت نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *