علت روشن نشدن صفحه نمایش یخچال

خاموش شدن صفحه نمایش یخچال

 

خراب شدن یک وسیله ی برقی می تواند از هر نقطه ی آن اتفاق بیفتد. شاید برخی از کاربران به دلیل استفاده ی کم تر یا بی اهمیت تلقی کردن بخشی از دستگاه تعمیر را به تعویق بیندازند بدون اینکه از عواقب آن با خبر باشند. همانطور که مشهود است تمامی لوازم برقی ها در حال بروزرسانی هستند و با قابلیت های جدیدتر و بیشتری از نمونه ی قبلی به بازار عرضه می شوند. اما در این محتوا سعی ما بر این است تا بیشتر راجع به تکنولوژی یخچال به خصوص صفحه نمایش یخچال صحبت کنیم.

در ابتدا باید بدانیم که نمایشگر چییست و چه کاربردی دارد؟ با دانش بر قابلیت های صفحه نمایش یخچال فریزر یا ساید بای ساید هم می توانید استفاده ی بهتری داشته باشید و هم دیگر آن را کم اهمیت تلقی نمی کنید. البته باید بگوییم که کم اهمیت در برابر خاموش شدن یخچال یا سر و صدای یخچال و چنین مشکلاتی که کاربر را مضطرب می کند. 

نمایشگر ها در تمامی مدل ها وجود ندارد. اما اگر یخچال های جدید را ببینید متوجه خواهید شد در اکثر آن ها یک نمایشگر در کنار یا بالای آبریز قرار داده شده است. در واقع این قسمت یک نوع رابط کاربری است. دستگاه می تواند با کاربر خود ارتباط برقرار کند از مشکلات یا علائمی که به ظاهر مشخص نیست اطلاعاتی به مصرف کننده بدهد تا از گسترده تر یا مشکل سازتر شدن آن جلوگیری کند.

علت روشن نشدن صفحه نمایش یخچال

 

ابتدا باید بگوییم صفحه نمایش یخچال در مدل ها و برندهای مختلف متفاوت بوده، و اطلاعاتی که می توانند نمایان کنند نیز متفاوت است. با توجه به کلیدهای روی نمایشگر یخچال خود، متوجه خواهید شد چه قابلیت هایی در اختیار شما قرار دارد. شما می توانید با یک نمایشگر کامل، دمای قسمت یخچال و فریزر خود را ببینید و تنظیم کنید، یخساز را روشن کرده و یخ هایی با حالت دلخواه (خرد شده یا قالبی) دریافت کنید. از زمان تعویض فیلتر تصفیه آب دستگاه باخبر شوید، هشدارهایی مانند باز بودن درب را متوجه شده و از همه مهم تر کد خطا یا ارورهایی را دریافت کنید.

از آنجا که نمایشگر دارای برد الکترونیکی می باشد و با برد الکترونیک اصلی ارتباط دارد، می تواند تمامی اعمال دستگاه را تحت کنترل داشته و در صورت بروز خطا، آن را به نمایش بگذارد. این قابلیت می تواند از فراگیر و جدی شدن مشکلات زیادی جلوگیری کند. حال با این حجم از قابلیت هایی که نمایشگر در اختیار کاربر قرار می دهد؛ باید به اهمیت روشن نشدن صفحه نمایش یخچال پی ببرید و بدانید که این مشکل نیز به اندازه ی روشن نشدن یخچال مهم است.

نحوه ی ریست کردن یخچال

 

ریست کردن صفحه نمایش یخچالکاربری تماس گرفته و می گوید برق منزل ما قطع شده است و بعد از اتصال مجدد برق، یخچال و فریزر شروع به کار کرده اند و به دمای متعادلی رسیده اند. اما صفحه نمایشگر همچنان خاموش است.

زمانی که جریان برق دستگاه برای مدتی قطع شود، یخچال شما ریست خواهد شد. بعد از اتصال برق، نمایشگر خاموش است و تا زمان ریست کردن آن روشن نخواهد شد. در ادامه ما به شما یاد می دهیم که چگونه صفحه نمایش یخچال خود را ریست نمایید. البته گفتنی است که در مدل های مختلف با نمایشگرهای متفاوت، این عمل فرق دارد. اما هر یک از روش هایی که در زیر آورده ایم را با نمایشگر یخچال خود تطبیق دهید و از آن برای راه اندازی مجدد نمایشگر استفاده کنید.

 

 • کلیدهای Ice Plus + Refrigerator به مدت پنج ثانیه همزمان فشار دهید

 • دکمه های Reset یا دکمه ی Filter به مدت پنج ثانیه همزمان فشار دهید

 • کلیدهای Lock + Refrigerator به مدت پنج ثانیه همزمان فشار دهید

۸ علت خاموش شدن صفحه نمایش یخچال


 

 • قطع برق و روشن نشدن صفحه نمایش یخچال

اولین و ساده ترین دلیل را قطع جریان برق در نظر بگیرید. با قطع شدن جریان برق منطقه، ساختمان یا پریزی که یخچال به آن متصل است؛ جریان دستگاه قطع شده و طبیعتا یکی از نشانه های قطع اتصال دستگاه خاموش شدن صفحه نمایش یخچال است. در این زمان یخچال نیز از کار افتاده و دمای آن در حال افزایش و گرم شدن است. بعد از بررسی اتصال برق و چک کردن کنتورها می توانید به دنبال دلیل دیگر باشید.

 • نوسان برق دلیلی بر روشن نشدن نمایشگر یخچال

با یک نوسان یا شوک الکتریکی دستگاه به مدت چند ثانیه خاموش شده و بار دیگر روشن می شود. بسته به مدل یخچال فریزر شما، ممکن است یخچال شروع به کار کرده و در حال متعادل کردن دما باشد یا اینکه نیاز به راه اندازی مجدد برای شروع کار دارد. در برخی مدل ها بعد از یک نوسان یخچال مجددا شروع به کار می کند اما نمایشگر تا قبل از ریست خاموش باقی می ماند.

در برخی دیگر یخچال نیز بعد از ریست شروع به کار می کند. برای بررسی جریان برق به یخچال باید کابل برق، دوشاخه و پریز را چک کنید. ابتدا سیم برق را ببینید. در صورت هر نوع آسیب فیزیکی مانند پارگی آن را تعویض کنید. با یک فازمتر دوشاخه و پریز را تست کنید. 

اگر از محافظ جریان برق استفاده می کنید، نیاز است آن را نیز از لحاظ سلامت تست کنید. احتمال سوختن محافظ در هنگام نوسانات شدید بالا است و همین دلیل ساده منجر به خاموش شدن دستگاه خواهد شد.

 • عدم تعادل دمای یخچال دلیلی بر خاموش شدن دیسپلی

در نمایشگرهای جدید بخش هوشمندی تعبیه شده است که می تواند در مواقع غیرطبیعی بودن عملکرد یخچال، از طریقی مانند: خاموش شدن نمایشگر یا چشمک زدن آن به کاربر هشدار دهد. زمانی که سنسور دمای یخچال دما را خارج از محدوده ی طبیعی و رو به گرم شدن حس کند پیامی به برد فرستاده و این پیام از طریق نمایشگر به کاربر منتقل می شود. پس اگر صفحه نمایش یخچال تان خاموش شده است، دمای یخچال را چک کنید و به دنبال علت افت سرمای یخچال فریزر باشید.

این مشکل می تواند درنتیجه ی باز ماندن بیش از حد درب یا پر کردن یخچال بیشتر از ظرفیت آن و دلایل فنی دیگری ایجاد شده باشد.

 • خرابی سنسور یخساز

خرابی یخساز علتی بر روشن نشدن صفحه نمایش یخچال

یکی دیگر از هشدارهای نمایشگر که با خاموش شدن منتقل می شود، خرابی سنسور یخساز است. یخساز یخچال از قسمت های مختلفی ساخته شده است. به دو صورت دستی و اتوماتیک می باشد. در مدل های اتوماتیک در یک سیکل آبگیری کرده و بعد از ساخت یهخ و تخلیه در مخزن مجدد آبگیری می کند. حال اگر مسیر عبور آب، یخ مسدود شده باشد یا اهرم ها خراب شده باشند و نتوانند به درستی عملیات یخسازی و تخلیه را انجام دهند، یخساز نیاز به بررسی داشته که این پیغام با خاموش شدن یا چشمک زدن صفحه نمایش نشان داده می شود.

 • خرابی ترموستات 

یکی دیگر از هشدارهای نمایشگر که با خاموش شدن منتقل می شود، خرابی ترموستات است. ترموستات یخچال وظیفه ی متعادل نگه داشتن دما است. حال این عمل را به تنهایی انجام نمی دهد بلکه با ارسال دستور به کمپرسور و راه اندازی آن فرایند خنک سازی را آغاز کرده و در صورت رسیدن دما به مقدار تنظیم شده، دستوری حاوی خاموش شدن کمپرسور را ارسال می کند. اگر ترموستات خراب شود تنظیمات دمای یخچال نیز از کنترل خارج شده و تا جایی مه دما از محدوده ی تنظیم شده خارج شده و یخچال و صفحه نمایش یخچال خاموش می شود.

احتمالا متوجه شده اید که قبل از اتومات کردن یخچال صدایی کلیک مانند شنیده می شود و سپس صدای کمپرسور می آید که شروع به کار کرده است. اگر بعد از صدای کلیک کمپرسور کار نکند، باید ترموستات را عیب یابی کنید. هم چنین می توانید کمپرسور را دست زده و دمای آن را بسنجید. در صورت سرد بودن نشان می دهد که کمپرسور کار نکرده. موتور یا کمپرسور در قسمت پایین و پشت دستگاه تعبیه شده است.

 • خرابی سوئیچ درب دلیلی بر خاموش شدن صفحه نمایش یخچال

خرابی میکروسوئیچ دلیلی بر روشن نشدن صفحه نمایش یخچال

حتما متوجه شده اید که نمایشگر همیشه روشن نمی باشد. آن هم به دلایل صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد. اما زمانی که یکی از کلیدها را بفشارید، صفحه لمسی را دست بزنید یا درب را باز کنید، نمایشگر برای مدت کوتاهی روشن می شود.

درب یخچال را باز کرده اید و نمایشگر روشن نشده است. این طبیعی نبوده و نیاز به بررسی دارد. یکی از دلایل آن خرابی سوئیچ درب است. در اینصورت سنسور درب متوجه ی باز و بسته شدن درب نشده و دستوری دریافت نکرده. در نتیجه باز یا بسته بودن درب برای آن فرقی ندارد و صفحه نمایش خاموش می ماند. 

میکروسوئیچ درب در داخل یخچال تعبیه شده است و مکان آن در یخچال های مختلف، متفاوت است. بعد از یافتن آن با یک مولتی متر پیوستگی جریان را بسنجید و در صورت نیاز یک میکروسوئیچ جدید جایگزین کنید.

 • خرابی برد و سیم کشی

بعد از تست تمامی موارد و سیم کشی یخچال بی نتیجه مانده اید. همچنان به دنبال علت روشن نشدن صفحه نمایش هستید. زمان آن رسیده است تا به سراغ مغز دستگاه بروید. مغز دستگاه یا فرمانده ی یخچال برد الکترونیک می باشد، که تمامی دستورات تحت کنترل آن بوده و بعد از پردازش توسط آن انجام می گیرد.

باز کردن برد الکترونیک و تست آن بسیار حساس و تخصصی بوده و حتما باید توسط تکنسین و فرد مسلط به بردهای الکترونیک یخچال انجام گیرد. برای ثبت درخواست تعمیر یخچال در محل می توانید با مرکز تعمیرات افرا تماس گرفته تا در سریع ترین زمان مشکل شما را رفع نماییم.

 • خرابی صفحه نمایش یخچال

تعمیر صفحه نمایش یخچالاحتمال خرابی صفحه نمایش به یکباره کم بوده و به ندرت اتفاق می افتد. قبل از خاموش شدن کامل و از کار افتادن نمایشگر شاهد نشانه هایی از خرابی آن خواهید بود. این هشدارها با کم نور شدن نمایشگر، نقص در نمایش تاریخ، دما و ... (نمایشگرهفت قسمتی)، چشمک زدن نمایشگر و ... خواهد بود.

خرابی نمایشگر در اثر عواملی مانند: وارد شدن ضربه، نفوذ آب یا رطوبت و یا استهلاک در گذر زمان اتفاق می افتد.

رفع مشکل خاموش شدن صفحه نمایش یخچال

 

اکنون که محتوای خاموش شدن صفحه نمایش یخچال را مطالعه کرده اید، متوجه شده اید که چه دلایل محتملی منجر به چنین حالتی می شود. آگاهی شما در این زمنیه باعث می شود بهترین تصمیم را برای رفع آن اخذ کنید. بررسی سیستم برق، نگاه کردن به کابل برق یا تست دوشاخه و پریز کار راحتی بوده و نیازی به حضور یا مشورت تکنسین ندارد. گاهی در همین مرحله مشکل شما رفع می شود. اما ممکن است مشکل جدی بوده و مربوط به قسمت فنی یخچال باشد.

توصیه می کنیم بدون مشورت با تکنسین به هیچ وجه دستگاه را دستکاری نکنید و در اولین زمان با ما تماس بگیرید.

برای ثبت درخواست تعمیرکار یخچال می توانید با شماره ی ۴۷۶۳۹-۰۲۱ تماس بگیرید. بعد از ثبت آدرس و زمان مدنظر شما، تعمیرکار متخصص همراه با تجهیزات لازم به محل شما اعزام می شود. با وجود شعبه های متعدد مرکز تعمیرات افرا در سراسر تهران و کرج نزدیک ترین تکنسین به محل سکونت شما در سریع ترین زمان اعزام خواهد شد. هم چنین لازم به ذکر است که جهت کسب رضایت و اطمینان خاطر شما تمامی خدمات به همراه ۱۸۰ روز ضمانت نامه ارائه می گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *